fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Niższy podatek na chipsy i paluszki, a wyższy na nektary i lód

Adobe Stock
Sejm pracuje nad nową matrycą stawek VAT. Zmiany mają za zadanie uprościć cały system w myśl zasady: prostota – przejrzystość – przyjazność stosowania. Nowe przepisy przewidują, że część produktów zostanie objętych niższym podatkiem, a na część z nich stawka wrośnie. Jeszcze zanim projekt wylądował w ławach sejmowych, wzbudzał wiele kontrowersji i protestów - informuje Onet.

Nowe przepisy przewidują odejście od klasyfikowania towarów i usług na podstawie PKWiU 2008 (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług) na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN). Oznacza to, że wszystkie towary sklasyfikowane w danym dziale, jak np. mięso czy owoce, będą objęte jedną stawką. Zmiana przepisów ma przede wszystkim pomóc przedsiębiorstwom i wyeliminować sytuacje, w których niuanse decydują o zmianie stawki VAT.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że obecny system jest systemem nieefektywnym i krytykowanym za skomplikowanie oraz brak ochrony dla podatników. Zmiany mają opierać się na trzech filarach:

  • prostocie
  • przejrzystości
  • przyjazności stosowania

Zmiany związane z ujednolicaniem stawek podatkowych spowodują, że część produktów będzie objętych niższą stawką niż obecnie. Na stawkę 5 proc. załapią się m.in. owoce i orzechy, które obecnie opodatkowane według stawki 8 proc.

W wyniku ujednolicania stawki VAT dla przypraw w górę, do poziomu 8 proc. pójdzie stawka m.in. na gałkę muszkatołową, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran oraz kurkumę.

Projekt zmian, zakłada również ujednolicenie stawek podatku VAT dla prasy elektronicznej (dotychczas 23 proc.) i drukowanej na poziomie 8 proc. - informuje Onet.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA