fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Rynek komercyjny: obiekty self storage

Klaudiusz Bechcicki ze Stokado Self Storage
Stokado
Magazyny samoobsługowe wyrosną w kolejnych polskich miastach. Coraz więcej klientów chce korzystać ze schowków.

- W całej Europie jest ok. 2,4 tys. obiektów self storage o łącznej powierzchni magazynowej ponad 7 mln mkw. - podaje Paola Barazza ze stowarzyszenia FEDESSA. - Polska i Czechy były pierwszymi krajami w Europie Środkowo-Wschodniej, w których powstały duże sieci magazynów self storage - opowiada. - Polski rynek magazynów samoobsługowych jest dziś największy wśród europejskich krajów rozwijających się - podkreśla.

Dominacja stolicy

Z analiz stowarzyszenia FEDESSA wynika, że najwięksi operatorzy self storage w Europie obsługują ok. 27 proc. powierzchni magazynowej. Trzech właścicieli self storage spodziewa się wzrostu zysków. - Średnie obłożenie wzrosło w ciągu roku z 74 do 78 proc. (w latach 2014-2015), a wartość transakcji w Europie wyniosła 400 mln euro - podaje FEDESSA. - Średnia wielkość obiektu to 4312 mkw. Na rynku europejskim można też zaobserwować sporą koncentrację samoobsługowej powierzchni magazynowej. Ponad 39 proc. powierzchni znajduje się w Wielkiej Brytanii, a ponad 80 proc. w sześciu krajach Europy.

Przemysław Główczewski, dyrektor zarządzający Kangu Self Storage, zwraca uwagę, że w Polsce jest tylko kilka firm oferujących profesjonalne usługi self storage z pełnym monitoringiem, kontrolą dostępu oraz wysokim standardem zabudowy. - Na rynku pojawiają się również firmy oferujące zbliżoną usługę do self storage np. pomieszczenia zbiorcze, kontenery - opowiada. - Pomimo że magazyny samoobsługowe działają w większości dużych polskich miast, w porównaniu do USA, ich liczba jest niewielka. W USA istnieje ponad 50 tys. magazynów self storage, jednak polski rynek od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie i ma duży potencjał - zapewnia.

Dyrektor Kangu Self Storage zwraca uwagę, że Warszawa przoduje w statystykach dotyczących liczby magazynów samoobsługowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta. - Stolica ma ogromny potencjał dla rozwoju branży self storage. Przed samym otwarciem obiektu dostaliśmy prawie 100 pytań od klientów - mówi Przemysław Główczewski.

Dyrektor podkreśla, że popyt na usługi magazynowania samoobsługowego jest bardzo duży i stale rośnie. - Z europejskich magazynów self storage korzysta to ok. 75 proc. klientów indywidualnych i 25 proc. klientów biznesowych. W naszym przypadku te statystyki są bardziej wyrównane. To mniej więcej pół na pół - podaje Przemysław Główczewski. W samoobsługowych schowkach klienci przechowują m.in. fortepiany, obrazy, instrumenty muzyczne, także znanych polskich zespołów,karmę dla zwierząt, sprzęt do organizacji manifestacji.

Pierwszy magazyn Kangu Self Storage został otwarty w 2011 roku w Poznaniu, drugi w 2013 roku we Wrocławiu, trzeci w 2015 roku w Szczecinie, a czwarty w czerwcu tego roku w Warszawie. Klient może się zdecydować na usługi dodatkowe. To m.in. wyposażenie boksów w regały, odbiór i wysłanie przesyłek kurierskich. Można też wykupić polisę ubezpieczeniową.

Przemysław Główczewski zapowiada, że Kangu Self Storage w najbliższym czasie planuje dalsze inwestycje w dużych polskich miastach. - Po warszawskim Ursynowie, Szczecinie, Wrocławiu i Poznaniu, pod koniec tego roku najprawdopodobniej otworzymy samoobsługowy magazyn na warszawskim Mokotowie - mówi dyrektor. - W planach na 2017 rok jest Kraków, a później kolejne duże polskie miasta - zapowiada.

Zagraniczna moda

Klaudiusz Bechcicki ze Stokado Self Storage zwraca uwagę, że wielu klientów, którzy korzystają z magazynów jego firmy, nie znało wcześniej usług self storage. - Zauważalną grupę stanowią klienci, którzy mieszkali lub pracowali w innych krajach i znają koncept magazynów samoobsługowych - opowiada Klaudiusz Bechcicki. Sporo osób zna obiekty self storage z popularnych w ostatnim czasie amerykańskich programów telewizyjnych, takich jak „Wojny Magazynowe" ( „Storage Wars") - dodaje.

Pytany o zalety takich magazynów mówi, że jest to przede wszystkim powierzchnia zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb, elastyczna forma najmu (magazyn można wynająć i na miesiąc, i na parę lat), bezpieczeństwo i stały monitoring, 24-godzinny dostęp, czystość oraz stała temperatura.

- Popyt na magazyny samoobsługowe nie jest skorelowany z cyklem gospodarczym. W czasach koniunktury powstają nowe firmy potrzebujące powierzchni, a osoby prywatne częściej kupują nowe mieszkania i się przeprowadzają - opowiada Klaudiusz Bechcicki. - W czasach spowolnienia firmy poszukują oszczędności, np. poprzez korzystanie z mniejszych i bardziej elastycznych form magazynowania - podkreśla.

Każdy klient Stokado Self Storage po podpisaniu umowy najmu dostaje indywidualny kod dostępu do magazynu. - Komórka najemcy jest dodatkowo zabezpieczona kłódką. Dostęp do niej ma tylko klient - podkreśla Klaudiusz Bechcicki. - Klient ma dostęp do magazynu siedem dni w tygodniu przez 24 godziny. Do dyspozycji klientów są wózki, akcesoria do pakowania. Oferta Stokado obejmuje również szeroki zakres usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie przechowywanego mienia czy tez usługi transportowe - wylicza.

Klaudiusz Bechcicki informuje, że plany Stokado zakładają rozwój sieci profesjonalnych magazynów samoobsługowych w największych polskich miastach. - Przygotowujemy się do otwarcia obiektu w czwartym miejscu. Otwarcie jest planowane na pierwszą połowę 2017 roku. Stokado rozwija również nowatorskie na polskim rynku rozwiązanie polegające na wynajmie powierzchni magazynowej w kontenerach - mówi Klaudiusz Bechcicki. - Nasza firma udostępnia ich kilkaset. Planowana jest również dalsza rozbudowa pierwszego obiektu Stokado we Wrocławiu o kolejne komórki magazynowe - opowiada.

Dobry adres

Zdaniem Klaudiusza Bechcickiego kluczem do sukcesu w branży jest odpowiednia lokalizacja magazynu i budowanie świadomości potencjalnych klientów mieszkających lub prowadzących działalność w niedużej odległości od obiektu. - W Europie Zachodniej magazyny self storage są zlokalizowane przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych, dzięki czemu są po prostu widoczne - mówi przedstawiciel Stokado. - W Stanach Zjednoczonych z usług magazynów samoobsługowych w różnej formie korzysta co dziesiąte gospodarstwo domowe. W Europie Zachodniej rynek tego typu obiektów rośnie bardzo dynamicznie dopiero od połowy lat 90., a w każdym większym mieście jest już co najmniej kilka takich magazynów. Trudno bezpośrednio porównywać rynek polski z amerykańskim czy też zachodnioeuropejskim, ale większe polskie miasta z pewnością mają spory potencjał do powstawania tego typu obiektów - przekonuje.

I dodaje, że pojawienie się nowych obiektów self storage spowoduje większe zaznajomienie społeczeństwa z konceptem magazynów samoobsługowych. - Komórki w magazynach samoobsługowych są rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak również dla firm poszukujących dodatkowych powierzchni do przechowywania, np. dokumentów lub towaru. Z usług self storage korzystają również firmy zajmujące się przeprowadzkami - mówi przedstawiciel Stokado.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA