fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Członek gabinetu Johnsona przyznaje: Może być twardy brexit

Michael Gove
AFP
Michael Gove, członek gabinetu Borisa Johnsona (pełni tytularną funkcję kanclerza księstwa Lancaster) przyznał, że jest szansa iż rozmowy na temat przyszłych relacji handlowych między UE a Wielką Brytanią zakończą się fiaskiem co oznaczać będzie tzw. twardy brexit.

- Zintensyfikowaliśmy proces negocjacyjny, ale jest ważne, aby UE też wywiązała się ze swoich odpowiedzialności - stwierdził Gove w rozmowie z ITV.

Na pytanie czy oznacza to, że twardy brexit jest obecnie bliższy niż ktokolwiek chce przyznać (okres przejściowy w relacjach UE z Wielką Brytanią kończy się 31 grudnia 2020 roku), Gove stwierdził, że "z pewnością sytuacja jest taka, iż jest szansa, że możemy nie wynegocjować porozumienia".

- Dlatego jest tak ważne, by przygotować się na wszystkie możliwości, ale ja chciałbym umowy i wierzę, że możemy taką zawrzeć - dodał Gove.

Wielka Brytania formalnie wyszła z UE 1 lutego - ale do końca roku w relacjach Londynu z Brukselą obowiązuje okres przejściowy. Po jego zakończeniu, jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia ws. relacji handlowych między UE a Wielką Brytanią, UE zacznie traktować Wielką Brytanię tak jak każde inne państwo trzecie, z którym nie łączą jej umowy handlowe.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA