fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Sky News: Czy na Wyspach zabraknie papieru toaletowego?

stock.adobe.com
Jonathan Edwards, parlamentarzysta walijskiej partii Plaid Cymru skierował do rządu Borisa Johnsona pytanie o to, na jak długo - w przypadku twardego brexitu - wystarczą Wielkiej Brytanii zapasy papieru toaletowego - odnotowuje Sky News. W odpowiedzi członek gabinetu, Simon Hart stwierdził, że rząd pracuje, by "przygotować się możliwie najlepiej" do płynnego przepływu towarów po ewentualnym wyjściu z UE bez umowy.

"Rząd wolałby wyjść z UE 31 października z umową" - zaznaczył Hart. Ale, jak dodał, "jeśli nie będzie to możliwe Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy".

"W przypadku brexitu bez umowy rząd uczyni priorytetem utrzymanie przepływu towarów na granicy jednocześnie przyjmując podejście w oparciu o ocenę ryzyka w stosunku do odpraw celnych, aby zminimalizować zatory (na granicy)" - dodał Hart.

W reakcji na otrzymaną odpowiedź Edwards stwierdził, że oznacza ona, iż brytyjski rząd "nie jest nawet w stanie zagwarantować wystarczających zapasów papieru toaletowego" na wypadek twardego brexitu.

- Powiedzieli już, że chcą spuścić w toalecie naszą gospodarkę, ale teraz okazuje się, że nie wystarczy im potem papieru toaletowego, aby posprzątać - ironizował.

Zdaniem parlamentarzysty kwestia papieru toaletowego pokazuje "jak poważne szkody wywoła brexit bez umowy".

Firma Essity produkująca papier toaletowy marki "Velvet" i "Cushelle" dla brytyjskiego rynku poinformowała, że przygotowuje "plany awaryjne", tak aby jej łańcuch zaopatrzenia nie został zakłócony po twardym brexicie, ale ostrzegła jednocześnie, że zapasy "nie są nieograniczone".

Rzecznik spółki podkreślił, że zapasy te mogą nie wystarczyć w przypadku opóźnień w dostawach towarów, jakich spodziewa się rząd po pojawieniu się na granicach odpraw celnych oraz w przypadku panicznej reakcji konsumentów i robienia przez nich dużych zapasów podstawowych produktów w związku z twardym brexitem.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA