fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Brytyjczyk ucieka do Polski przed brexitem

AFP
Ponad 830 obywateli Wielkiej Brytanii zarejestrowało swój pobyt lub uzyskało prawo stałego pobytu w Polsce - wylicza Urząd ds. Cudzoziemców. To o 33 proc. więcej niż w całym 2018 r. Rejestracja pobytu może być ułatwieniem dla obywateli Wielkiej Brytanii, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po tzw. brexicie.

- Obecnie Brytyjczycy, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej zobowiązani są zarejestrować swój pobyt w Polsce jeżeli trwa on dłużej niż trzy miesiące. Członkowie ich rodzin, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej mają natomiast obowiązek uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Realizacja tych obowiązków możliwa jest bezpłatnie w urzędzie wojewódzkim właściwym ze względu na miejsce przebywania - wyjaśnia Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu.

Na wypadek bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE polski parlament uchwalił specjalną ustawę o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej. Reguluje ona m.in. status pobytowy Brytyjczyków oraz członków ich rodzin na terytorium Polski. Ustawa wejdzie w życie automatycznie kiedy ziści się czarny scenariusz. 

Na co mogą liczyć brytyjscy obywatele w Polsce?

Po pierwsze: od daty brexitu do 31 grudnia 2020 r. pobyt i praca obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin będą uznawane za legalne jeśli dzień przed brexitem będą mieli prawo pobytu w Polsce. Po drugie zostaną wprowadzone nowe, przygotowane tylko dla Brytyjczyków rodzaje zezwoleń na pobyt czasowy (na 5 lat) i stały (na czas nieokreślony), o które będzie można się ubiegać do 31 grudnia 2020 r.

Obecnie prawie 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. W większości są to mężczyźni – 4,7 tys. osób, w porównaniu do 1,4 tys. kobiet.

Instytucjami właściwymi do zarejestrowania pobytu obywateli UE i wydawania dokumentów w tym zakresie są urzędy wojewódzkie (właściwe ze względu na miejsce pobytu obywatela UE). Jak wylicza Jakub Dudziak, najwięcej obywateli Wielkiej Brytanii zarejestrowało swój pobyt w województwach: mazowieckim - 2,2 tys. osób, małopolskim - 910 os., dolnośląskim - 550 os., śląskim - 470 os. oraz pomorskim - 410 os.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA