fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Partii Pracy grozi rozłam w związku z brexitem?

AFP
Kierownictwo Partii Pracy spotyka się, aby przyjąć partyjny manifest przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie może mieć burzliwy przebieg, ponieważ lider Partii Pracy Jeremy Corbyn i wiceprzewodniczący ugrupowania, Tom Watson, spierają się o to, czy labourzyści powinni zmierzać do drugiego referendum ws. brexitu.

Corbyn nie chce składać zobowiązania, że Partia Pracy będzie zmierzać do drugiego referendum, tymczasem Watson uważa, że w manifeście wyborczym labourzyści powinni uzależnić swoje poparcie dla jakiejkolwiek umowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE od zorganizowania drugiego referendum ws. brexitu.

Tego samego co Watson domaga się już 118 parlamentarzystów i europarlamentarzystów Partii Pracy. Nowe referendum ws. brexitu popierają też niektóre związki zawodowe powiązane z labourzystami.

W związku ze sporem wokół treści manifestu wyborczego, który - we wstępnej wersji - nie zawierał wzmianki o drugim referendum, dochodzi do nadzwyczajnego spotkania kierownictwa ugrupowania.

Podczas ubiegłorocznej konferencji Partii Pracy ugrupowanie wyraziło poparcie dla kampanii na rzecz drugiego referendum ws. brexitu.

Opowiadający się za organizacją drugiego referendum parlamentarzyści alarmują, że postawa Corbyna sprawia, iż wielu członków opuszcza Partię Pracy.

Członek Izby Gmin Neil Coyle twierdzi, że w jego okręgu ugrupowanie od 2016 roku opuściło 500 członków. - Członkowie mówią, że chcą, abyśmy sprzeciwili się brexitowi i domagają się co najmniej referendum potwierdzającego wyjście z UE - mówi.

Radny z okręgu Coyle'a, James Colwell, w rozmowie ze Sky News przyznaje, że rozważa odejście z partii jeśli ta jednoznacznie nie poprze drugiego referendum w swoim wyborczym manifeście.

W piśmie do kierownictwa partii, podpisanym przez 118 parlamentarzystów i europarlamentarzystów Partii Pracy czytamy, że chcą oni "przekazu nadziei i solidarności". "Aby zmotywować naszych wyborców i aby nasza polityka była właściwa, jasne zobowiązanie do (zorganizowania) potwierdzającego umowę brexitową głosowania, musi być częścią naszego wyborczego manifestu. Rozumiemy, że jest wiele nacisków i poglądów w naszym ruchu, ale bez tego jasnego zobowiązania obawiamy się, że nasza koalicja wyborcza rozpadnie się" - piszą zwolennicy drugiego referendum w szeregach Partii Pracy.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA