fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Co dalej z brexitem: Czwarte głosowanie May lub trzecie Corbyna

AFP PHOTO /JESSICA TAYLOR/ UK PARLIAMENT
Po fiasku poniedziałkowego "orientacyjnego" głosowania w Izbie Gmin, dotyczącego alternatywnych scenariuszy brexitu, brytyjscy ministrowie planują we wtorek dwa spotkania, które łącznie mają potrwać nawet pięć godzin.

Przez trzy godziny rząd będzie debatować najpierw na spotkaniu "gabinetu politycznego", później przez dwie godziny będzie zajmował się kolejnymi sprawami, już z udziałem urzędników państwowych. Posiedzenie to konsekwencja odrzucenia przez Izbę Gmin w poniedziałek czterech alternatyw w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej: Brexit: Izba Gmin odrzuciła cztery alternatywy

Według "The Times" na spotkaniu kanclerz skarbu Philip Hammond powie gabinetowi, że rząd musi przedstawić własną kompromisową propozycję albo przyznać się do tego, że zawiódł i "zwrócić sprawę obywatelom w referendum". Hammond w niedzielę mówił w Sky News, że drugie referendum brexitowe było „doskonale spójną propozycją”, która „zasługuje na rozważenie”.

Istnieją również spekulacje, że premier Theresa May po raz czwarty przedstawiłaby swoją umowę Izbie Gmin (niezależnie od tego, czy zgodziłby się na to spiker John Bercow) i powiązać ją z wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. Jednak wielu parlamentarzystów uważa, że byłaby to decyzja kamikaze - donosi Sky News.

Przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn wezwał z kolei do powtórzenia debaty na temat alternatywnych opcji brexitu, które w poniedziałek nie znalazły uznania w oczach posłów: unii celnej, wspólnego rynku 2.0, ponownego referendum i odwołania art. 50.

- Jeśli premier miała trzy szanse na przegłosowanie swojej umowy, proponuję, aby ewentualnie Izba również miała szansę ponownie rozważyć opcje, które mieliśmy dzisiaj przed sobą - mówił w parlamencie Corbyn. Do debaty i głosowań miałoby dojść w środę, "tak aby Izba mogła odnieść sukces tam, gdzie premier zawiodła".

Cierpliwość traci tymczasem Unia Europejska. "Środa jest ostatnią szansą dla Zjednoczonego Królestwa wyjścia z impasu lub stanięcia w obliczu otchłani" - napisał na Twitterze belgijski liberalny eurodeputowany Guy Verhofstadt, który zajmuje się referowaniem Parlamentowi Europejskiemu przebiegu prac nad brexitem. Unijny negocjator Michel Barnier stwierdził z kolei we wtorek, że z każdym dniem twardy brexit jest coraz bardziej prawdopodobny.

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA