fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Tusk ujawnił treść rozmów z Cameronem: Brytyjski premier nie wierzył, że dojdzie do referendum ws. brexitu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wyjawił w rozmowie z BBC, że David Cameron był przekonany, iż Liberalni Demokraci (ówczesny koalicjant Partii Konserwatywnej) zablokują referendum ws. brexitu.

Cameron, według Tuska, nie wierzył, że w Wielkiej Brytanii dojdzie do referendum ws. brexitu, ponieważ nie spodziewał się, że Partia Konserwatywna zdobędzie większość w wyborach z 2015 roku.

Tusk ujawnił, że Cameron mówił mu, że nie obawiał się składać obietnicy co do zorganizowania referendum, która miała uspokoić eurosceptyków w jego partii, ponieważ spodziewał się kontynuowania koalicji z Liberalnymi Demokratami, którzy mieli zablokować organizację takiego referendum.

- Spytałem Davida Camerona: "Dlaczego zdecydowałeś się na referendum - to tak groźne, nawet głupie, wiesz o tym". A on powiedział mi - i byłem naprawdę zaskoczony i zszokowany - że jedynym powodem była sytuacja w jego partii - mówił Tusk.

- Powiedział mi, że czuł się naprawdę bezpiecznie, ponieważ obiecując referendum nie uważał, że istnieje jakiekolwiek ryzyko, że do referendum dojdzie, ponieważ jego koalicjant, Liberalni Demokraci, mieli je zablokować. Ale, nieoczekiwanie, wygrał wybory (z samodzielną większością) i nie miał koalicyjnego partnera. Paradoksalnie David Cameron stał się prawdziwą ofiarą swojego zwycięstwa - dodał Tusk.

Tusk mówił też, że ostrzegał Camerona iż decyzja o organizacji referendum ws. brexitu była "głupia".

Przewodniczący RE wspominał też swoją rozmowę telefoniczną z Cameronem, już po referendum, w czasie której premier Wielkiej Brytanii poinformował, że jest gotów do ustąpienia ze stanowiska. - Powiedziałem mu: "Tak, David, byłoby trudno nawet wyobrazić sobie, że premier, który był liderem ruchu na rzecz pozostania w UE, dwa dni później stanie się premierem negocjującym brexit - mówił.

Wypowiedzi Tuska wyemitowano w dokumencie "Inside Europe: 10 Years of Turmoil".

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA