fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Biznesowe podróże do Wlk. Brytanii bez kwarantanny

AFP
Rząd brytyjski postanowił poluzować zasady podróży, ale tylko w przypadku przedstawicieli biznesu, artystów i dziennikarzy oraz sportowców — poinformował minister transportu Grant Shapps. Ale także i wobec nich ma wymagania.

Prawo wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii , od ostatniej soboty 5 grudnia bez obowiązku odbywania kwarantanny mają szefowie wielkich firm międzynarodowych, które są obecne w tym kraju. Uzasadnieniem takiej podróży może być konieczność wizytacji firmy, bądź plany inwestycyjne. Jednak każda taka podróż musi w efekcie przynieść zapewnienie przynajmniej 50 miejsc pracy, bądź też związana jest z planami zainwestowania minimum 100 mln funtów.

Każdy z takich podróżnych będzie musiał również przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające cel podróży. Sprawdzą je służby graniczne.

To zwolnienie z kwarantanny nie jest bezterminowe i jest możliwe jedynie na czas „niezbędny dla wykonywania czynności biznesowych", które przynoszą korzyści gospodarce brytyjskiej. Nadal też obowiązują ograniczenia w organizowaniu spotkań na miejscu, a liczba uczestników będzie ograniczana do „niezbędnej".

Z takich samych udogodnień mogą teraz skorzystać także artyści, ekipy telewizyjne, dziennikarze oraz sportowcy. Oni także muszą przedstawić służbom granicznym odpowiednie uzasadnienie konieczności wjazdu na teren Wielkiej Brytanii.

Nowe przepisy dotyczą krajów, które wcześniej nie znalazły się na liście 60. z którymi Brytyjczycy mają „korytarze" zezwalające na podróżowanie bez konieczności samoizolacji. Z krajów UE zostały na niej jedynie Irlandia i Finlandia, z EEA – Norwegia i dodatkowo Wyspy Kanałowe oraz Wyspa Man. Z tej listy ostatnio usunięte zostały Łotwa i Estonia.

Wszyscy przyjeżdżający z pozostałych krajów, którzy nie mają planów inwestycyjnych i nie mają firm zatrudniających powyżej 50 osób, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Jeśli nie zastosują się do tych zasad grozi im grzywna w wysokości 1000 funtów, a w przypadku kiedy takie wykroczenie popełnione zostało po raz kolejny, wysokość tekiej grzywny wzrasta do 10 tys. funtów.

Public Health England , czyli Wydział Ochrony Zdrowia jest przekonany, że nowe zasady podróży biznesowych nie zwiększą liczby zachorowań na COVID-19, ale już teraz zastrzega się, że takie podróże będą skrupulatnie monitorowane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA