fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Finał kontrowersyjnej aukcji: Cylinder Hitlera i suknia Ewy Braun trafią do Izraela

AFP
Cylinder należący do Adolfa Hitlera i czarna suknia będąca własnością jego kochanki, Ewy Braun, trafią do Izraela. Pamiątki po nazistach kupił libański biznesmen i zapowiedział przekazanie ich organizacji religijnej z Jerozolimy - Keren Hayesod.

Keren Hayesod zajmuje się zbieraniem pieniędzy na sprowadzanie z całego świata do Izraela Żydów i ułatwianie im integracji. Organizacja wspiera też ofiary zamachów terrorystycznych i ich rodziny.

Pamiątki po nazistach kupił na aukcji w Monachium Abdallah Chatila, jeden z 300 najbogatszych obywateli Szwajcarii. BBC informuje, ze zrobił to, żeby nie wpadły w ręce niepowołanych osób, w tym neonazistów. Chatila wydał w sumie 600 tysięcy euro (niemal 2,6 mln złotych) na dziesięć najdroższych przedmiotów należących do Hitlera, Ewy Braun i innych prominentnych nazistów, w tym cylinder, suknię, a także luksusowe wydanie "Mein Kampf" oraz papierośnicę i odręczne notatki wodza III Rzeszy. Za sam cylinder zapłacił 50 tysięcy euro.

- Skrajnie prawicowy populizm i antysemityzm rozchodzą się po Europie i świecie - powiedział Chatila szwajcarskiej gazecie "Le Matin Dimanche", dodając, że nie chciał, by kupione przedmioty stały się narzędziem w rękach "niegodnych ludzi".

Rabin Menachem Margolin, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów, który nazwał aukcję "niemoralną", powiedział że jest zaskoczony tak "szlachetnym gestem" biznesmena, jego szczodrością i solidarnością okazaną Żydom na całym świecie.

To nie pierwsza budząca kontrowersje aukcja, która odbyła się w Hermann Historica. Dom aukcyjny od wielu lat sprzedaje przedmioty należące kiedyś do nazistów. W 2016 roku wystawił i sprzedał marynarkę wojskową Adolfa Hitlera. Została wylicytowana za 275 tys. euro (prawie 1,2 mln złotych).

Tym razem na aukcję trafiły 842 przedmioty - w tym 147 osobistych rzeczy Hitlera, Ewy Braun, Hermanna Goeringa i Josepha Goebbelsa, a także innych nazistów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA