fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Wielka europejska kłótnia o mordercę chwastów

Witold Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
materiały prasowe
Rośnie prawdopodobieństwo zniknięcia z Europy glifosatu. W głosowaniu nad przedłużeniem jego dopuszczenia do rynku unijnego doszło do impasu.

W czwartek w Brukseli doszło do ważnego, choć mało spektakularnego, głosowania. Podlegający Komisji Europejskiej stały komitet ds. żywności i paszy głosował nad przedłużeniem pozwolenia na stosowanie glifosatu, popularnego środka zwalczającego chwasty. Głosowanie nie przyniosło jednak rozstrzygnięcia: 14 krajów członkowskich głosowało za przyznaniem licencji, dziewięć przeciw, pięć wstrzymało się od głosu.

Taki wynik oznacza, że nie podjęto decyzji, dlatego do końca listopada Komisja Europejska przedłoży wniosek komisji odwoławczej. Sprawa jest pilna, bo licencja glifosatu w Europie kończy się 15 grudnia.

Problemy tego popularnego środka ochrony roślin narastają od ponad dwóch lat, kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, podległa Światowej Organizacji Zdrowia, stwierdziła, że glifosat może być rakotwórczy. Wtedy Komisja Europejska zleciła zbadanie sprawy Europejskiej Agencji Chemicznej (ECHA). Od decyzji tej agencji zależały losy glifosatu w...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA