fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowy pakiet pomocy dla włoskich firm

Protest w Rzymie
AFP
Włoski rząd zatwierdził pakiet działań na sumę 5,4 mld euro wobec firm, które ucierpiały z powodu nowych ograniczeń mających zahamować rozchodzenie się koronawirusa.

Pomoc firmom będzie składać się z darowizn, ulg podatkowych i dodatkowych środków na techniczne bezrobocie — poinformowali na konferencji prasowej premier Giuseppe Conte i minister gospodarki Roberto Gualtieri. — Gabinet zatwierdził dekret, który zapewni natychmiastową kompensatę sektorom będącym w tej chwili w najtrudniejszej sytuacji — powiedział premier.

Pakiet zawiera 2,4 mld euro jednorazowej pomocy dla 460 tys. firm, ulgi podatkowe w kosztach wynajmu i zniesienie podatku od nieruchomości IMU odprowadzanego w grudniu — dodał Gualtieri. Przewiduje ponadto środki na kolejne 6 tygodni — do 31 stycznia — na wspieranie technicznego bezrobocia stosowanego przez firmy od marca, aby nie zwalniać pracowników; rząd w budżecie na 2021 r. przedłuży tę pomoc o dodatkowe 12 tygodni. Rząd obiecał, że nie dojdzie do powtórki opóźnień w przekazywaniu pomocy finansowej firmom, co zdarzało się podczas pierwszej fali zachorowań. Minister Gualtieri poinformował, że główny urząd podatkowy przekaże do połowy listopada środki bezpośrednio na konta bankowe zainteresowanych, używając „mechanizmu, który jest szybki, prosty i skuteczny".

Przedstawiciel resortu finansów powiedział Reuterowi, że najnowszy pakiet nie zwiększy tegorocznego deficytu budżetowego ponad zakładany poziom 10,5 proc. PKB, w którym wcześniej uwzględniono możliwość dodatkowych wydatków. Minister Gualtieri podkreślił, że włoskie finanse publiczne są solidne i dodał, że „ten dodatkowy wysiłek nie zmieni perspektywy czy strategię naszych rachunków".

Wcześniej we wtorek resort zdrowia podał o 21 994 nowych przypadkach COVID-19 i ponad 200 zgonach, o tak dużej liczbie pierwszy raz od połowy maja. Starając się ograniczyć penetrację wirusa Conte polecił w niedzielę zamykać bary i restauracje o godz. 18, również siłownie, kina i baseny, co wywołało protesty w kilku miastach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA