fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Brexit: Wielka Brytania straci 134 mld funtów rocznie?

AFP
Gospodarka Wielkiej Brytanii może tracić około 50 mld funtów rocznie przez dekadę, w wyniku pandemii Covid-19. Dodatkowo, straty związane z bezumownym brexitem mogą sięgać 84 mld funtów rocznie – mówi raport kancelarii Baker McKenzie przygotowany wspólnie z Oxford Economics.

Według wyliczeń analityków tych instytucji, pandemia koronawirusa może sprawić, że brytyjski PKB będzie w ciągu dekady o 2 proc. niższy od poziomu potencjalnego. Brexit, któremu towarzyszyć będzie umowa handlowa zawarta z UE obniży PKB w ciągu dekady dodatkowo o 3,1 proc. Brexit bezumowny zmniejszy je o 3,9 proc. wobec poziomu potencjalnego. Umowa o wolnym handlu z USA może natomiast powiększyć brytyjski PKB w ciągu 10 lat o 0,2 proc.

Wygląda niezwykle to, że w trakcie największego wstrząsu w globalnej gospodarce od drugiej wojny światowej, rząd brytyjski wciąż myśli o pogłębieniu skutków pandemii Covid-19 wybierając bezumowny brexit. To dodałoby biznesowi nadzwyczajne ciężary w czasie, gdy mierzy się on z autentycznie bezprecedensowymi wyzwaniami. Umowa zawarta w ostatniej chwili jest wciąż możliwa i byłaby w interesie wszystkich – twierdzi Jenny Revis, partener w Baker McKenzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA