fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Coraz bogatsi bogaci

AdobeStock
W ubiegłym roku majątki 10 najbogatszych ludzi świata wzrosły o ponad 76 miliardów dolarów. Nawet na niepewnych rynkach bogactwo wielu z nich rosło w miarę rozwoju COVID-19.

Najbogatszy pozostaje Jeff Bezos (145,1 mld dolarów) - koronawirus pomnożył jego majątek wraz ze wzrostem notowań Amazona o 24 mld dolarów. 

Najbogatsza kobieta to Alice Walton (56,8 mld dolarów). Oprócz majątku sławę przynosi jej warta 500 mln dolarów prywatna galeria sztuki. Natomiast na trzecie miejsce awansowała MacKenzie Bezos (47,3 mld dolarów) - absolwentka Princeton nie zawdzięcza majątku wykształceniu. Po ubiegłorocznym rozwodzie z Jeffem Bezosem ma 4-proc. udział w Amazonie.

Najbogatszy Chińczyk to Ma Huateng (46,3 mld dolarów) - znany również jako Pony Ma założyciel, prezes i dyrektor generalny Tencent, najcenniejszej firmy azjatyckiej, jednej z największych firm internetowych i technologicznych oraz największych konglomeratów inwestycyjnych, gier i rozrywki na świecie. Natomiast siódmy na liście Qin Yinglin z rodziną, są warci 19,9 mld dolarów po tym, jak wartość ich majątku wzrosła ponad czterokrotnie w 2019 r. dzięki rosnącym cenom wieprzowiny.

Najstarszym miliarderem jest 102-letni Chang Yun Chung, współzałożyciel Pacific International Lines w 1967 roku jako operatora przybrzeżnego z dwoma używanymi statkami. Dziś flota firmy liczy ponad 150 statków. Najmłodszy miliarder jest najmłodszą miliarderką: 22-letnia Kylie Jenner jest warta miliard dolarów po tym, jak pod koniec ubiegłego roku sprzedała 51 proc. udziałów w Kylie Cosmetics gigantowi Coty Inc. za 600 mln dolarów.

Liderem nowych najbogatszych jest Eric Yuan, dyrektor generalny Zoom, wart 7,8 mld dolarów. Zoom piął się w górę w miarę wzrostu zapotrzebowania na komunikację wideo online. Wszedł na giełdę w kwietniu 2019 roku po oszałamiającej wycenie IPO na poziomie 9,2 miliarda dolarów. Podobnie wygląda bogacenie się Jitse Groena z Holandii. Był świadkiem intensywnego rozwoju jego firmy dostarczającej jedzenie - Takeaway.com. Działa ona obecnie w 11 krajach w Europie i w kwietniu uzyskała zgodę organów regulacyjnych na sfinalizowanie fuzji za 7,6 miliarda dolarów z JustEat.

W ostatnich dwóch klasyfikacjach zaskoczeń nie ma. Najbogatszym "technologicznym" jest oczywiście Jeff Bezos (145,1 mld dolarów). W finansach bryluje Warren Buffett (73,4 mld dolarów)

Gdy światowa gospodarka boryka się z utratą zaufania i utratą miejsc pracy, niektórzy z najbogatszych ludzi na świecie stają na wysokości zadania. Prezes Twittera, Jack Dorsey, przekazuje około 25 proc. swojego majątku na walkę z COVID-19 w postaci akcji Square o wartości 1 mld dolarów. Jego darowizna, która została przekazana funduszowi o nazwie Start Small LLC, której darczyńcy są odpowiedzialni, jest ponad cztery razy wyższa niż jakikolwiek innego miliardera. Dorsey stwierdził, że pieniądze te po pandemii mogą być również przeznaczone na zdrowie i edukację dziewcząt, a także na powszechny dochód podstawowy. W sumie 77 miliarderów na całym świecie przekazało publiczne datki związane z pandemią COVID-19. To tylko zaledwie ułamek najbogatszych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA