fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kodak po wystrzale notowań ma kłopoty

Bloomberg
Akcje spółki Eastman Kodak w ciągu zaledwie tygodnia zdrożały o ponad 750 proc., dzięki umowie podpisanej z rządem USA. Sprawą zainteresowała się amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Kodak, były producent sprzętu fotograficznego i filmowego otrzymał w ubiegłym tygodniu 765 mln USD pożyczki od rządu na produkcję składników leku na koronawirusa. Informacja wywołana euforię na Wall Street. W szczytowym momencie za akcję Kodaka płacono 60 USD, co oznaczało zwyżkę o około 3000 proc.

Maxine Waters, szef Amerykańskiego Komitetu Usług Finansowych wraz z innymi członkami Partii Demokratycznej zwrócili się do federalnych organów regulacyjnych o zbadanie transakcji na papierach Kodaka oraz o zbadanie okoliczności związanych z udzieleniem pożyczki przez administrację Trumpa.

Senator Elizabeth Warren napisała w liście do SEC, że jej obawy budzi kilka nietypowych transakcji zawartych na akcjach Kodaka przed ogłoszeniem umowy, co rodzi pytanie o wykorzystanie informacji poufnych. Umowę ogłoszono we wtorek 28 lipca, natomiast akcje Kodaka już w poniedziałek zdrożały o ponad 25 proc.

Ponadto dzień przed opublikowaniem informacji o rządowej pożyczce, prezes Kodaka otrzymał opcje na zakup 1,75 mln akcji spółki. Bonus ten nie był określony w jego umowie o pracę, a informacja o nim nie była wcześniej upubliczniona. Kodak twierdzi, że moment przyznania opcji był przypadkowy i decyzję podjęto na posiedzenia komitetu wynagrodzeń zarządu 27 lipca.

Akcje Kodaka były w ciągu ostatniego tygodnia jednymi z najchętniej handlowanych walorów w USA – wynika z danych Robinhood, popularnej aplikacji inwestycyjnej.

Kodak był kiedyś największą spółką z branży producentów aparatów fotograficznych. W 2012 r. firma ogłosiła bankructwo. Kodak ma jednak za sobą długą historię prób zarabiania na gorących trendach. Przykładowo w 2018 r. na fali euforii związanej z kryptowalutami firma ogłosiła uruchomienie cyfrowej waluty KODAKCoin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA