fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pierwsze grupy turystów już w Grecji

AFP
Pierwszego dnia otwarcia na masową turystykę w Grecji wylądowało 85 rejsów. Samoloty nie były wypełnione, co jest powodem niepokoju w greckiej branży turystycznej.

Od 1 lipca wszystkie greckie lotniska są już otwarte. Samoloty ze środowych rejsów przyleciały z Austrii, Cypru, Danii,Estonii, Francji,Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Polski, Rumunii, Serbii oraz Szwajcarii. Średnio w każdej maszynie było 20 pasażerów, którzy przed wylotem nie wygenerowali kodu QR wymaganego przez Greków. Można go ściągnąć na smartfona, bądż wydrukować na papierze. Pomaga on w lokalizacji osoby, która mogła mieć styczność z chorymi na Covid-19. Jest on obowiązkowy, zgodnie z rozporządzeniem greckiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a odpowiedni formularz należy wypełnić nie później, niż na dwa dni przed planowanym wjazdem do Grecji. W formularzu należy podać między innymi nazwę lotniska z którego pasażer wylatywał, adres gdzie zamierza się zatrzymać oraz długość planowanego pobytu w tym kraju.

Wszystkim pasażerom została zmierzona temperatura, a niektórzy z nich zostali wybrani do testów na Covid-19. Tylko we środę na greckich lotniskach zostało wykonanych 5889 testów, a osoby które się im poddały zostały automatycznie wybrane przez system. Kryterium był kraj z którego przyleciały oraz to, czy wykazują jakiekolwiek objawy chorobowe. Osoby, którym przeprowadzono testy zostały poinformowane, że mają się poddać 24-godzinnej izolacji w tych hotelach, czy apartamentach do których planowo miały się udać i tam czekać na wyniki badań. Do niedawna w Grecji wszyscy poddani 24-godzinnej kwarantannie odbywali ją na koszt państwa, ale ten przywilej został już zniesiony.

Jeśli test da wynik negatywny, cudzoziemiec może swobodnie podróżować po całej Grecji. Jeśli wynik jest pozytywny, taka osoba musi odbyć 14-dniową kwarantannę zgodnie z instrukcjami władz sanitarnych. W tym drugim przypadku wszystkie wydatki : zakwaterowanie, wyżywienie, transport i koszty opieki zdrowotnej porywa państwo greckie. Natomiast jeśli jakiś przyjezdny zachoruje na Covid-19 podczas pobytu w tym kraju, to zależnie od przebiegu choroby i zaleceń lekarza musi zostać poddany 14-dniowej kwarantannie i może być leczony w domu. Jeśli wymagana jest hospitalizacja, taka osoba, nawet jeśli nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia,jest bezpłatnie leczona w którymś z państwowych szpitali. W przypadku obywateli krajów Unii Europejskiej wszystkie wydatki pokrywane są zgodnie z unijnymi przepisami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA