fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zadłużone biura podróży

Bloomberg
Polskie biura podróży zalegają z płatnościami długów łącznie na 3,5 mln zł. Sprawdź je, zanim wykupisz wakacyjną ofertę.

Na koniec I kwartału 2017 r. w bazie ERIF Biura Informacji Gospodarczej znajdowały się informacje na temat 238 biur podróży i organizatorów wypoczynku mające 366 niespłaconych zobowiązań na łączną kwotę 3,5 mln zł. Najwięcej zadłużonych jest w województwie mazowieckim – aż 48. Ich zadłużenie łącznie wynosi 605 tys. zł. W tym niechlubnym rankingu kolejne miejsca zajmują: Małopolska z 31 firmami turystycznymi zadłużonymi na 692 tys. zł i Śląsk z 30 touroperatorami, których zadłużenie wynosi 838 tys. zł.

Uwaga nie tylko na dług

Z bazy ERIF BIG wynika, że rekordzistą wśród najbardziej zadłużonych biur podróży w Polsce, jest przedsiębiorstwo z województwa łódzkiego. Jego zaległości sięgają 312 tys. zł. Najmniej zagrożonych upadkiem biur podróży jest na ziemi lubuskiej. Jest tam tylko jedno zadłużone biuro podróży, którego zadłużenie to zaledwie 1 tys. zł. Często to jednak nie sam dług i jego wielkość przyczyniają się do problemów i upadłości firm, ale brak odpowiedniej płynności finansowej (czyli zdolności do terminowych płatności).

Polskie firmy z branży turystycznej zalegają w największym stopniu z opłatami za usługi telefoniczne i multimedia. Nieopłacone rachunki z tego tytułu wynoszą łącznie 1 mln zł. Zalegają również z płatnościami rat umów leasingowych – łączna kwota zadłużenia to 842 tys. zł, a także rat kredytów – 754 tys. zł. Równie duży problem z terminowym spłacaniem należności wśród polskich organizatorów wypoczynku dotyczy produktów ubezpieczeniowych – opóźnienia te opiewają na 328 tys. zł i z tytułu umów dzierżawy – 312 tys. zł.

- Aby uniknąć kłopotów związanych np. z upadłością firmy organizującej wypoczynek, powinniśmy wcześniej sprawdzić jej wiarygodność płatniczą w biurze informacji gospodarczej. To właśnie kondycja płatnicza organizatora jest pierwszym, niezwykle ważnym wskaźnikiem jego płynności finansowej i wypłacalności. Wciąż nie każda osoba wie, że może zostać klientem biura informacji gospodarczej i m.in. skorzystać z usługi sprawdzenia wybranej firmy, np. biura podróży – mówi Edyta Szymczak, prezes ERIF BIG.

Na co dzień sprawdzenie przedsiębiorcy w BIG jest płatne, ale ze względu na rozpoczynający się sezon wakacyjny polscy konsumenci mogą w ERIF BIG sprawdzić wybrane biuro podróży bezpłatnie do końca sierpnia. Poza sprawdzeniem wiarygodności płatniczej biur podróży w BIG, warto też sprawdzić je w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych na stronie www.turystyka.gov.pl. Można też skontaktować się z właściwym Urzędem Marszałkowskim w regionie, w którym mieszkamy, by upewnić się, że organizator wyjazdu posiada wpis do rejestru organizatorów turystyki prowadzonego przez marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę biura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA