Szpitale pozywają pacjentów. Gigantyczne rachunki za leczenie Covid

Po najbardziej zyskownym od dekady roku i przyjęciu 700 mln dolarów pomocy publicznej, sieć amerykańskich szpitali szuka więcej pieniędzy w kieszeniach pacjentów. Tak działa prywatna ochrona zdrowia.

Aktualizacja: 21.05.2021 14:04 Publikacja: 21.05.2021 12:58

Szpitale pozywają pacjentów. Gigantyczne rachunki za leczenie Covid

Foto: Bloomberg

Jedna z największych sieci szpitali w USA, Community Health Systems (CHS) nie odpuszcza pacjentom w trakcie pandemii. W 2020 roku złożyła dziesiątki tysięcy pozwów przeciwko swoim pacjentom o zapłatę rachunków za leczenie. Według CNN od marca 2020 roku było to ponad 19 tysięcy pozwów. CHS ma w USA 84 szpitale skoncentrowane głównie na południu kraju i pojedyncze placówki na Alasce.

- Nie wyobrażam sobie gorszej rzeczy, jaką szpital mógłby zrobić, niż pozywanie pacjentów o rachunki podczas pandemii i recesji – powiedziała CNN Caitlin Donovan, rzeczniczka National Patient Advocate Foundation.

Sieć CHS nie jest jedyną firmą, która pozywa swoich pacjentów, ale według ekspertów, w 2020 to właśnie Community Health Systems była najbardziej agresywnie działającym na tym polu podmiotem. Trzy inne duże sieci szpitali – HCA Healthcare, LifePoint Health i CommonSpirit Health twierdzą, że obecnie nie pozywają pacjentów z powodu niezapłaconych rachunków.

CHS broni się, że składa pozwy tylko po ustaleniu, że pacjent wydaje się mieć jakąś zdolność do zapłaty na podstawie historii kredytowej i statusu zatrudnienia. Pozwy składa również wtedy, gdy pacjent nie chciał omawiać kwestii rachunków. Sieć twierdzi, że zgodnie z nową polityką, przyjętą na początku 2021 roku nie składa pozwów „przeciwko pacjentom, którzy stracili pracę z powodu pandemii".

Według CNN i The Hill, 2020 rok był dla CHS najbardziej zyskownym rokiem od co najmniej dekady. Firma, po czterech latach przynoszenia strat, wykazała zysk w wysokości 511 mln dolarów. W dużym stopniu wpłynęły na to środki od stanów, władz lokalnych i władz federalnych – otrzymaną przez CHS w 2020 roku pomoc publiczną szacuje się na 700 mln dolarów.

Problemy byłych pacjentów sieć CHS wynikają z konstrukcji systemu opieki zdrowotnej w USA. W Stanach Zjednoczonych nie ma jednego publicznego systemu ochrony zdrowia, gdyż system jest sprywatyzowany. Amerykanie muszą sami wykupywać sobie ubezpieczenia zdrowotne na wolnym rynku, czasem otrzymują je też jako benefit do wynagrodzenia. Biedniejsi mogą skorzystać z tzw. Obamacare regulujące maksymalny poziom opłat za ubezpieczenie, a dla najbiedniejszych jest jeszcze system Medicaid. Jednak i tak szacuje się, że w 2020 roku 31 milionów Amerykanów było pozbawionych jakiegokolwiek ubezpieczenia medycznego. Do tego, nawet posiadanie ubezpieczenia nie gwarantuje, że leczenie w szpitalu będzie bezpłatne, gdyż firmy ubezpieczeniowe dbają o długą listę wyjątków od swojej odpowiedzialności.

Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób
Materiał partnera
Silna grupa z dużymi możliwościami
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej