fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Grecja otwiera granice dla turystów od 1 lipca

AFP
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że Grecja pozwoli na bezpośrednie przyloty zagranicznych turystów od 1 lipca. Jednocześnie premier ogłosił wsparcie finansowe dla branży turystycznej.

„Wygraliśmy walkę o zdrowie, wygramy wojnę o gospodarkę" - powiedział premier Grecji w przemówieniu telewizyjnym.

W liczącej 1 mln mieszkańców Grecji - jak dotąd zanotowano 2850 przypadków infekcji koronawirusa. 166 osób zmarło - przypomina agencja Bloomberg. Rząd zapowiedział, że od 25 maja będą mogły zostać otwarte restauracje.

Od 1 czerwca do końca października rząd obniży również podatek od sprzedaży (VAT) do 13 proc. z 24 proc. na bilety promowe, lotnicze i autobusowe oraz napoje bezalkoholowe serwowane w kawiarniach, barach i restauracjach.

Grecki minister turystyki Harry Theochari zapowiedział utworzenie tak zwanych "korytarzy turystycznych" z krajami, które nie zostały dotknięte pandemią tak mocno, jak większość Europy Zachodniej lub sobie z nią już poradziły. Theochari powiedział, że być może tym razem zamiast turystów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Francji przyjadą turyści z Europy środkowej i wschodniej.

Od połowy maja czynnych jest już ponad 500 plaż w całej Grecji, a od 18 maja można już podróżować po Grecji kontynentalnej i po Krecie. Natomiast od 25 maja będzie można także podróżować między greckimi wyspami.

Rząd planuje również dofinansować część wynagrodzeń dla pracowników w sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem, w tym w turystyki. W tym celu rząd wykorzysta fundusze Unii Europejskiej z programu SURE.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA