fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

„Wybitny Polak" w Norwegii: Polacy docenili najlepszych

Włodek
W Oslo rozdano nagrody i wyróżnienia w szóstej edycji konkursu „Wybitny Polak" w Norwegii.

Nagrodę w kategorii „Kultura" zdobyła ilustratorka i pisarka Małgorzata Piotrowska. Mieszkająca w Norwegii od 1987 artystka wydała tam kilka własnych książek i zilustrowała dziesiątki publikacji innych autorów.

- Jestem dumna z tego, że poprzez książki uczestniczę w procesie budowania wyobraźni młodych ludzi - powiedziała Piotrowska. - To dzięki niej stają się kreatywni, co potem sprawia, że odznaczają się samodzielnością.

W kategorii „Biznes" doceniono Łukasza Tokarskiego. W wieku 31 lat został on Liderem Projektu Skanska Commercial Development Norway. Wcześniej jako specjalista do spraw kontaktów międzynarodowych w Skanska przyczynił się do podpisania wielomilionowych kontraktów między innymi z przedsiębiorcami z Polski.

Osobowością roku wśród norweskiej Polonii została pani Sonja Jahansen, która przez szereg lat organizowała z Norwegii pomoc materialną dla najbiedniejszych dzieci w Polsce. Z jej inicjatywy nad Wisłę trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

W kategorii „Młody Polak" wygrał Kamil Olszyński, bramkarz zespołu piłkarskiego Lorenskog IF i współtwórca Akademii Młodych Bramkarzy.

Statuetkę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki odebrała dr Katarzyna Zyśk dziekan w Norwegian Defence University College, ceniony ekspert z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Wyróżnienia w swoich kategoriach otrzymali fotograf Tomasz Furmanek, pływak Mateusz Ludwiczak i adwokat Tomasz Nierzwicki.

Uroczysta gala z udziałem Ambasadora RP w Królestwie Norwegii Stefana Czmura, burmistrz Oslo Marianne Borga i szefa Norweskiej Rady ds. Badań Arvida Halléna odbyła się w Oslo Konserthus.

W przemówieniach laureatów przewijały się podziękowania dla Polski i dla Norwegii. Dla ojczyzny za solidne wykształcenie, tożsamość i przekonanie o wartości ciężkiej pracy. Dla Norwegii za otwartość, docenianie kreatywności oraz samodzielności.

Dr Katarzyna Zyśk wspomniała, iż dla niej nagroda w konkursie „Wybitny Polak" jest symbolem naszych czasów jako ery swobodnego przemieszczania się i wzajemnej wymiany doświadczeń międzykulturowych.

- Od wielu lat staramy się promować zagranicą to, co Polska ma najlepszego - powiedział Andrzej Czernek z Fundacji Godła Promocyjnego Teraz Polska. - Naszym największym, docenianym na świecie kapitałem narodowym są ludzie.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów było wystąpienie Sonji Johansen, która wyjaśniając motywy swojego oddania dla działalności charytatywnej zapewniła: „bo kocham was".

- Dziekuję, że pomagaliście mi pomagać - te słowa Jahansen skierowała do Norwegów.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił pianista i kompozytor Leszek Możdżer. Organizatorzy gali serdecznie dziękują sponsorom: MyCall, Advokatfirma Garstecki AS, Polish Connection Novum Consulting AS, PSB Proff AS, Advokatfirma Unneland, Multinor, Peters Byggservice AS, NIC Group, ATS Stankiewicz oraz Soluton.

Konkurs „Wybitny Polak" jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Promuje Polskę za granicą i wyróżnia te osoby polskiego pochodzenia, które odnoszą sukcesy w swoich dziedzinach. Nagrody są przyznawane w kategoriach: „Kultura", „Biznes", „Osobowość", „Nauka" i „Młody Polak". Edycje regionalne lokalne komitety organizują cykliczne między innymi w: USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Holandii i Szkocji. W Norwegii już po raz szósty wyłoniono zwycięzców.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA