fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pandemia szkodzi miliarderom. Majątki najbogatszych maleją

rol
Choć dla niektórych branż pandemia to szansa na zyski, to jednak ogólnie miliarderom koronawirus szkodzi.

Światowa pandemia koronawirusa sprawiła, że najważniejsze gospodarki na świecie przeszły w stan zamrożenia, który wielu branżom grozi szybkimi bankructwami, a pracowników zostawia bez środków do życia. Obostrzenia ograniczające życie gospodarcze odbiły się także na giełdach oraz na majątkach najbogatszych ludzi świata. Według zestawienia, które sporządzi z datą 18 marca 2020 Forbes, stan posiadania miliarderów był o 700 miliardów mniejszy niż w 2019.

Na czele rankingu najbogatszych ludzi naszej planety wciąż utrzymuje się Jeff Bezos, który wyceniany jest na 113 mld dolarów. Twórca i główny udziałowiec Amazona ma przy tym wciąż szansę zyskać na pandemii – Amazon to gigant e-handlu, a zakupy wielu towarów przeniosły się do sieci. Wśród zagrożeń stojących przed Bezosem tradycyjnie pozostaje on sam. Na pewno nie pomogło mu wzywanie swoich klientów do wpłat na fundację, która ma pomagać chorym pracownikom jego firmy.

Na drugim miejscu wciąż utrzymuje się Bill Gates, który jednak w przyszłym roku może spaść niżej, gdyż niedawno przeznaczył olbrzymie środki na ryzykowne z finansowego punktu widzenia inwestycje w walkę z koronawirusem. Trzecie miejsce stracił Warren Buffet, zastąpiony przez szefa koncernu LMVH Bernarda Arnault (jego koncern produkuje teraz dostarczany bezpłatnie do francuskich szpitali płyn do dezynfekcji).

Najbogatszą kobietą na świecie jest Alice Walton, spadkobierczyni Walmartu. Jej fortuna warta była 54,4 mld dolarów i dało jej to dziewiątą pozycję w rankingu najbogatszych. Łącznie na 2095 miliarderów (58 mniej niż rok temu i 226 mniej niż na początku marca 2020) kobiet jest zaledwie 241, w tym 7 dzielących majątek z kimś z rodziny. Do grona samodzielnych miliarderek trafiła też po rozwodzie MacKenzie Bezos, która otrzymała w ramach ugody rozwodowej z Jeffem Bezosem 36 mld dolarów w akcjach Amazona (i zajmuje 22. pozycję).

Do grona miliarderów dołączył Eric Yuan, założyciel komunikatora wideo Zoom, który chwilowo wydaje się tylko zyskiwać na koronawirusowym kryzysie. Jednak i nad Yuanem mogą się pojawić ciemne chmury z uwagi na wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników Zooma.

Z Polski pochodzi sześcioro miliarderów – Michał Sołowow, wyceniany na 3,7 mld dolarów, Zygmunt Solorz-Żak wyceniany na 2,4 mld, Jerzy Starak warty 1,9 mld, Tomasz Biernacki (twórca sieci Dino), wart 1,8 mld dolarów, a także rodzeństwo Kulczyków – bogatsza Dominika wyceniana jest na 1,7 mld dolarów, Sebastian Kulczyk na 1,3 mld. Z rankingu wypadł Dariusz Miłek, właściciel CCC znany ostatnio głównie z tego, że o cięciu kosztów mówił, że „używamy siekiery".

Nadal większość miliarderów na świecie pochodzi z USA – Stany Zjednoczone mają 614 miliarderów. Dystans powoli zmniejszają Chiny, które liczone razem z Makau i Hongkongiem, mają 456 miliarderów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA