fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dziewiątka finalistów zawalczy o Oscary biznesu

Adobe Stock
Rekordową liczbę 340 osób nominowano do tegorocznej, ósmej już, edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Spośród nich kapituła wybrała dziewięcioro finalistów.

– Rekordowa liczba zgłoszeń, która wpłynęła w tegorocznej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, pokazuje, jak prestiżową nagrodą przez ostatnie siedem lat stał się nasz „biznesowy Oscar" – twierdzi Wojciech Kostrzewa, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Jak przypomina, przyznawane od 2011 roku Nagrody Polskiej Rady Biznesu to sztandarowy program PRB.

– Działamy na rzecz wzmocnienia polskiej gospodarki, promocji idei przedsiębiorczości, a ta idea oznacza również dostrzeganie i docenianie przedsiębiorczości we wszystkich sferach życia – podkreślał Wojciech Kostrzewa w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitej", która wraz z Gazetą Giełdy „Parkiet" jest patronem medialnym konkursu.

Jak wyjaśniał Wojciech Kostrzewa, poprzez ten program Rada chce pokazać przedsiębiorców jako ludzi z krwi i kości, gotowych współpracować z organizacjami pozarządowymi, którzy są też chętni do udziału w debacie publicznej. Tak, by ludzie dostrzegali w przedsiębiorcach swoich sąsiadów, których interesuje problem walki ze smogiem czy jakości służby zdrowia i którzy są bardzo ważną częścią debaty społecznej nad tym, jak za 10–20 lat powinna wyglądać Polska To jednak niejedyny cel biznesowych Oscarów.

– Zależy nam także na tym, by poprzez nasz program, poprzez dyskusję wywoływaną przez sam fakt nagradzania wybitnych ludzi zachęcać społeczeństwo – w tym młode pokolenie – do zastanowienia się, czy nie warto być przedsiębiorczym i czy nie warto być przedsiębiorcą – dodaje Kostrzewa.

Z grona 340 osób zgłoszonych do tegorocznej edycji nagrody (to o 120 więcej niż w poprzedniej, 7. edycji konkursu) kapituła wybrała po trzech finalistów w każdej z trzech kategorii. Nagroda im. Jana Kulczyka w kategorii sukces PRB jest wyróżnieniem za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek. W kategorii wizja i innowacje patronujący tej nagrodzie zarząd PRB honoruje ludzi, którzy zastosowali nową, odważną, niekonwencjonalną koncepcję lub nową ideę biznesową. Natomiast Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego jest przyznawana za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym, a także za działanie na rzecz wysokich standardów życia publicznego.

– Historie wszystkich tegorocznych finalistów pokazują, jak kreatywnym, pracowitym i otwartym na innych ludzi jesteśmy społeczeństwem – komentuje Wojciech Kostrzewa. Jak podkreśla, finaliści w kategorii sukces umieli wykorzystywać szanse, które 30 lat temu dała im ustrojowa transformacja. Finaliści wizji i innowacji pokazują, że marzeń o lepszym życiu nie można ograniczać tylko do realnego świata, ale należy go łączyć ze światem cyfrowym czy wręcz kosmosem. Z kolei finaliści w kategorii działalność społeczna pokazują, jakie znaczenie dla każdego z nas mają słowa „wolność" i „demokracja", i jak otaczający nas świat próbuje nam je odebrać.

Podczas gali konkursu, 27 maja, poznamy też laureata nagrody specjalnej PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.

Wskaże go kapituła nagrody, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin patronów nagrody. Organizatorzy konkursu podkreślają, że wszyscy finaliści zostali wnikliwie przeanalizowani pod względem moralności płatniczej i sprawdzeni we wszystkich dostępnych rejestrach dłużników. Wszystkie spółki pozytywnie przeszły weryfikację partnera konkursu firmy Euler Hermes oraz firmy PwC, która jest również partnerem merytorycznym 8. edycji Nagrody PRB.

Finaliści

Kategoria sukces

Krzysztof Domarecki, założyciel i przewodniczący RN Grupy Selena

Igor Klaja, założyciel i prezes spółki OTCF (marka 4F)

Paweł Szataniak, współzałożyciel i przewodniczący RN Grupy Wielton

Kategoria wizja i innowacje

Dawid Cycoń, współzałożyciel, prezes i dyrektor ds. B+R ML System

Rafał Modrzewski, współzałożyciel i prezes spółki ICEYE

Wiktor Schmidt, współtwórca i prezes Netguru

Działalność Społeczna

Róża Rzeplińska, współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia 61

Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon

Alicja Tomaszewska, jedna z inicjatorek i liderka Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA