fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Angelina Jolie sprzedaje obraz Churchilla. To unikat

Pomnik Winstona Churchilla w Londynie
Bloomberg
Aktorka Angelina Jolie postanowiła sprzedać obraz namalowany przez Winstona Churchilla. Aukcja odbędzie się za pośrednictwem brytyjskiego domu akcyjnego Christie's.

Obraz zatytułowany "Wieża meczetu Koutoubia" (The Tower of the Koutoubia Mosque) został namalowany przez premiera Wielkiej Brytanii w czasie drugiej wojny światowej w Marrakeszu. Jest wyceniany przez Christie's na 1,5 mln - 2,5 mln funtów.

Obraz został namalowany w 1943 roku już po konferencji w hotelu "Anfa" w Casablance, w której uczestniczyli także prezydent USA Franklin Roosevelt oraz Charles de Gaulle, przywódca Wolnych Francuzów. Historycy sztuki uważają ten obraz za jego najlepsze dzieło ukazujące minaret za murami Starego Miasta, z górami za nimi i malutkimi kolorowymi postaciami z przodu.

„Nie możesz przyjechać aż do Afryki Północnej i nie zobaczyć Marakeszu" - powiedział podobno Churchill Rooseveltowi. „Muszę być z tobą, kiedy zobaczysz zachód słońca nad górami Atlas" - dodał. Po tym jak delegacja amerykańska wyjechała premier Wielkiej Brytanii został jeden dzień dłużej i wtedy namalował ten obraz. Wysłał go Roosevelt jako prezent urodzinowy. Kiedy Churchill wysłał obraz do Ameryki, napisał do Roosevelta, że jest to „pamiątka" po zbyt krótkim interludium „podczas katastrofy wojennej".

Obraz został sprzedany przez rodzinę Roosevelt w latach 50. zeszłego wieku i kilkakrotnie zmieniał właścicieli, zanim nie trafił do prywatnej kolekcji Angeliny Jolie oraz jej ówczesnego męża Brada Pitta w 2011 roku.

Na sprzedaż w Christie's są też jeszcze dwa inne obrazy Winstona Churchilla. Namalowany w Maroku pod tytułem "Scena w Marrakeszu" z 1935 roku podczas pobytu w hotelu La Mamounia. Ten obraz został wyceniony na 300 tys. - 500 tys. funtów oraz namalowany w 1927 roku obraz przedstawiający dziedziniec katedry św. Pawła w Londynie. Obraz został podarowany przez Churchilla królowej Marii, babce obecnej królowej i przez lata wisiał w zamku Balmoral. Został wyceniony na 200 tys. – 300 tys. funtów. Obrazy są częścią aukcji współczesnej sztuki brytyjskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA