fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Największy producent nawozów zmienia ofertę, by przygotować się do nowych regulacji

Fotorzepa, Piotr Guzik
Chemiczny gigant Grupa Azoty zadeklarował osiągnięcie w 2050 r. neutralności klimatycznej.

Krajowi wytwórcy nawozów przygotowują się do wyzwań, jakie stawia przed nimi Europejski Zielony Ład. Największy gracz na tym rynku – Grupa Azoty, wypuścił właśnie na rynek nową linię nawozów Fosfarm, produkowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Zawarty w nawozie fosfor, wapń, magnez i mikroskładniki w całości pochodzą z zasobów odnawialnych. Kolejny produkt, dostępny już w ofercie grupy, to mocznik z inhibitorem, który jest odpowiedzią na wymagania unijnej dyrektywy dotyczącej redukcji emisji amoniaku do atmosfery. Stosowanie mocznika z inhibitorami będzie obowiązywać w Polsce od 1 sierpnia 2021 r.

– Wprowadzane przez nas nowe formuły nawozów umożliwiają producentom rolnym dostosowywanie się do obowiązujących przepisów oraz wymogów środowiskowych – podkreśla Tomasz Hinc, prezes Azotów.

Chemiczna grupa, która wciąż pracuje nad nową, zieloną strategią, podpisała we wtorek porozumienie z województwem małopolskim o współpracy na rzecz ochrony powietrza i klimatu. Azoty zadeklarowały m.in. dążenie do osiągnięcia w 2050 r. neutralności klimatycznej w obrębie procesów produkcyjnych i działalności prowadzonej w Małopolsce. W Tarnowie zlokalizowana jest siedziba i jeden z głównych zakładów Azotów. Kolejne zobowiązania grupy to realizowanie projektów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, rozwijaniem technologii zielonego amoniaku i zielonego wodoru.

– Dążymy do realizacji idei gospodarki obiegu zamkniętego i redukcji emisji CO2, jednocześnie dbając o podnoszenie efektywności energetycznej i surowcowej naszych procesów technologicznych. Nowe rodzaje nawozów oraz tworzyw klasyfikowane są w kategorii zielonej chemii. To kierunek, w którym nadal będziemy konsekwentnie podążali – zapowiada Hinc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA