fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Świat płacze po Chińczykach

AFP
Od poniedziałku, 27 stycznia chińskie władze zakazały grupowych wyjazdów turystycznych. Biura podróży mają już polecenie by nie sprzedawać nowych wycieczek i otrzymały nakaz zwrotu pieniędzy za te już wykupione.

W ten sposób Chińczycy, oprócz blokady miast dotkniętych zarazą, starają się walczyć z rozprzestrzenianiem się epidemii. To fatalna wiadomość dla Francji, gdzie Chińczycy uwielbiają latać na zakupy, ale i Japonii oraz Tajlandii — dwóch krajów, gdzie Chińczycy stanowią aż jedna trzecią turystów zagranicznych, w dodatku chętnie wydających pieniądze. Japończycy już wiedzą, że nie ma szans osiągnięcia w tym roku planowanej liczby turystów zagranicznych – 40 milionów w sytuacji, kiedy w tym kraju o trzeci turysta przylatuje z Chin. Przy tym rząd w Tokio dużo ostatnio zrobił, aby zachęcić Chińczyków do przyjazdu znacznie łagodząc zasady przyznawania wiz. Teraz cierpi już nie tylko branża hotelowa, ale także kosmetyczna, bo Chinki tradycyjnie już robią w Japonii zakupy i poddają się zabiegom w salonach piękności oraz handel detaliczny. Już w tej chwili na tokijskiej Ginzie w domach towarowych widać, że jest znacznie mniej kupujących. Zeszłoroczne wydatki Chińczyków w Japonii sięgnęły 16,2 mld dolarów, czyli 37 proc. całkowitych wpływów z turystyki. Japończykom pomogło to w zrównoważeniu spadku przyjazdów turystów z Korei Południowej, po napięciach politycznych na linii Pekin-Seul. Analitycy finansowi ostrzegają, że negatywny efekt rozszerzania się epidemii koronawirusa może być bardziej dotkliwy, niż w 2003, kiedy gospodarka światowa ucierpiała z powodu SARS. W obawie przed koronawirusem także sami Japończycy podróżują mniej.

Po chińskich turystach płaczą też Tajlandczycy. W 2019 roku wydali oni w tym kraju 18 mld dolarów, czyli była to jedna czwarta całkowitych wpływów z turystyki w tym kraju. A perspektywy wydają się jeszcze gorsze, także z powodu silnego umocnienia miejscowej waluty - bahta, co spowodowało, że wakacje w tym kraju stały się droższe a i eksport się zmniejszył.

— Wybuch epidemii koronawirusa znacznie zwiększył ryzyko dla gospodarki — uważa Tim Leelahaphan, ekonomista Standard Chartered Bank w Bangkoku. W Tajlandii jest już 10 osób zarażonych tą chorobą, ale władze przy każdej okazji zapewniają, że turyści z Chin są nadal mile widziani. Z kolei tajlandzki minister turystyki, Phiphat Ratchakitprakarn ocenił, że jeśli epidemia koronawirusa potrwa 3 miesiące, straty tej branży wyniosą 1,6 mld dol. Analitycy finansowi w tym kraju zalecają wyprzedaż akcji spółek związanych z turystyką, ale i Airports of Thailand Pcl.

Z kolei Tajwan zakazał wjazdu Chińczykom, broniąc się w ten sposób przed ewentualnymi zachorowaniami. A w Hongkongu i Makau, tak samo, jak i w Chinach zakazano imprez masowych, zamknięte zostały restauracje McDonalds i kawiarnie Starbucksa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA