Sąd we Francji zakazuje środka z glifozatem

Sąd w Lyonie anulował licencję na preparat chwastobójczy z glifozatem produkcji Monsanto ze względu na troskę o bezpieczeństwo ludzi. To oznacza natychmiastowy zakaz dla Roundup Pro 360 i jest dużym ciosem dla Bayera.

Publikacja: 16.01.2019 16:37

Sąd we Francji zakazuje środka z glifozatem

Foto: monsato.pl

Niemiecka firma kupiła w ubiegłym roku za 63 mld dolarów amerykańską Monsanto, ma już prawie 9 tys. pozwów w Stanach od ludzi, którzy twierdzą, że herbicydy Roundup i Ranger Pro wywołały u nich raka.

Czytaj także: Wielka kara dla Roundup Monsanto. Środek wywołał raka

Sąd w Lyonie orzekł teraz, że agencja ochrony środowiska ANSES dopuszczając w 2017 r. do użytku Roundup Pro 360 nie wzięła pod uwagę możliwego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Sąd uznał, że ANSES nie przestrzegała zasady ostrożności francuskiego prawa nie dokonując konkretnej oceny zagrożeń dla zdrowia przez ten preparat. "Mimo zatwierdzenia przez Unię tego aktywnego czynnika (glifozatu) sąd doszedł do wniosku, że badania naukowe i doświadczenia ze zwierzętami wykazały, iż Roundup Pro 360 może być środkiem rakotwórczym dla ludzi, toksycznym dla reprodukcji ludzi i organizmów wodnych".

"Bayer nie zgadza się z decyzją sądu administracyjnego z Lyonu o anulowaniu zezwolenia na sprzedaż Roundup Pro 360. Skład chemiczny tego środka, podobnie jak wszystkich ochrony roślin, był poddany surowej ocenie przez francuskie władze (ANSES), niezależny organ i gwaranta bezpieczeństwa zdrowia publicvznego"- oświadczyli Niemcy w komunikacie cytowanym przez Reutera.

Podobnie jak po procesie w Kalifornii, gdy sąd przyznał b.szkolnemu odgrodnikowi umierającemu na raka odszkodowanie 78 mln dolarów, Bayer nie zgadzał się z werdyktem i odwołał się od niego. Teraz rozważa opcje prawne, bo według opinii organów nadzoru i badań naukowych glifozat jest bezpieczny.

Glifozat chroniony patentem i używany przez kilkanaście innych firm chemicznych zostanie wycofany z użytku we Francji w ciągu 3 lat, zgodnie z obietnicą prezydenta E.Macrona, który nie zdecydował się na ogłoszenie natychmiastowego zakazu.

Analitycy z  banku Bernstein uznali w nocie, że finansowy wpływ zakazania tego środka  we Francji będzie dla Bayera ograniczony, bo dotyczy jednego preparatu na rynku środków z glifozatem o wartości 40 mln euro.

WHO uznała w 2015 r. glifozat za potencjalnie rakotwórczy. ANSES zapoznaje się z werdyktem, ale wszedł on w życie z chwilą ogłoszenia go.

Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?
Materiał partnera
Promocja działań dla wspólnej przyszłości
Biznes
Anna Pruska, prezeska Comarchu: Ekspansja zagraniczna jest dla nas w tym roku kluczowa