fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Udziałowcy blokują apanaże kierownictwa GE

General Electric
AFP
Udziałowcy konglomeratu General Electric odrzucili na dorocznym WZA proponowany pakiet wynagrodzeń dla szefów, w tym 230 mln dolarów dla prezesa Larry Culpa.

Ok. 57,7 proc. udziałowców GE odrzuciło pakiet dla szefów konglomeratu — wynika ze wstępnych danych. Głosowanie nie miało wprawdzie mocy wiążącej, ale jego wynik był rzadko spotykanym objawem dezaprobaty wobec wynagradzania szefów firm. Może też zachęcić do odważniejszych działań zwolenników zreformowania stylu rządów w firmach, które dotychczas chroniły prezesów przed finansowymi skutkami pandemii. Częstą reakcją firm było cięcie kosztów, w przypadku GE doszło do zmniejszenia zatrudnienia o 20 tys. ludzi w 2020 r. — pisze Reuter.

Konglomerat w ramach przedłużenia z prezesem Culpem umowy o pracę do 2024 r. anulował w sierpniu stare akcje darowane mu i przyznał nowe zależne od niższych wyników finansowych. Firmy doradzające akcjonariuszom Institutional Shareholder Services i Glass Lewis były przeciwne obecnym pakietom wynagrodzeń, twierdziły, że obniżenie poprzeczki zakładanych osiągów było nieuzasadnione, a pula przyznanych akcji zbyt szczodra.

GE ripostował, że niepewność wynikająca z pandemii utrudniłaby system zachęt dla prezesa bez obniżenia celów, a przedłużenie z nim umowy o pracę i przyznanie nowych akcji było konieczne, bo poprawa sytuacji w konglomeracie potrwa dłużej niż zakładano. GE ogłosił, że zbierze opinie od inwestorów i dokona oceny programu wynagrodzeń szefów. Kierownictwo potwierdziło zaufanie do prezesa i do jego zespołu. Firma nie ujawniła jedynie, czy zmieni pakiet wynagrodzeń w wyniku tego głosowania.

Culp, pierwszy prezes GE spoza konglomeratu, nie skomentował wyniku głosowania. Radość wyraził natomiast związek zawodowy IUE-CWA, przed głosowaniem jego ludzie demonstrowali przed centralą GE w Bostonie. — Potrzebujemy, by GE inwestował w Amerykę, a nie tylko w prezesa. Cieszy nas, że udziałowcy zaczynają oceniać tak samo — stwierdził krajowy szef związku Carl Kennebrew.

Tydzień wcześniej akcjonariusze AT&T odrzucili program wynagrodzeń kierownictwa. Przynajmniej 4 inne spółki z indeksu S&P 500, które ogłosiły wyniki głosowania, odrzuciły do kwietnia w tym roku pakiety dla szefów, są to IBM, Starbucks, Walgreens Boots Alliance i TransDigm Group. W 2020 r. zrobiła to tylko jedna firma, Qualcomm.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA