fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Allbirds będzie informować o śladzie węglowym swoich butów

www.allbirds.com
Popularne wśród menedżerów Doliny Krzemowej obuwie będzie miało informację o śladzie węglowym.

Allbirds to marka obuwia sportowego bardzo popularna wśród menedżerów Doliny Krzemowej. Została stworzona w 2016 roku, gdy jej twórcy Tim Brown i Joe Zwillinger wypuścili na rynek pierwszą serię butów, które miały ładnie wyglądać i być pozbawione widocznego logo. Swoje wyroby marka nazywa w reklamach „najwygodniejszymi butami świata”. Od teraz będzie też dokładnie informować o śladzie węglowym swoich wyrobów – na butach marki pojawi się oznaczenie tego, za ile emisji dwutlenku węgla odpowiada but. W przypadku Allbirds to 7,6 kg dwutlenku węgla. Firma chce, by umieszczanie takich informacji stało się standardem, tak jak umieszczanie informacji o wartościach odżywczych na jedzeniu.

Twórcy marki od początku chcieli tworzyć buty przyjazne środowisku. Było to wyzwanie, gdyż podeszwy trampek czy adidasów są robione tradycyjnie z tworzyw sztucznych. A tworzywa sztuczne są wytwarzane zazwyczaj z ropy naftowej, do tego stwarzają problem po tym, jak produkt zakończy swój cykl życia.

- Zrównoważony rozwój to ważny temat, naprawdę ciężki. Ludzie tak naprawdę tego nie rozumieją i nie chcemy ryzykować, że wprowadzimy ich w błąd. I tak, kierujemy się komfortem i designem – mówiła CNBC Hana Kajimura, odpowiedzialna za zrównoważony rozwój w Allbirds.

Kajimura dodała, że jej zadaniem było ustalenie, co oznacza zrównoważony rozwój dla marki i wprowadzenie tego w życie. W efekcie, Allbirds razem z brazylijskim przedsiębiorcą, stworzyli podeszwy wytwarzane z trzciny cukrowej, a technologia ta została udostępniona w domenie publicznej, bez konieczności płacenia za korzystanie z praw patentowych.

Celem marki jest bowiem całkowita eliminacja emisji dwutlenku węgla w przypadku jej produktów. Poczynając od surowców, aż po rozkładanie się butów na wysypisku. Buty Allbirds są wytwarzane w większości z naturalnych materiałów, co już pozwala obniżyć poziom emisji. Widać to, gdy porówna się je do przeciętnych trampek dostępnych na rynku – przeciętny but tej klasy to 12,5 kg emisji dwutlenku węgla, a Allbirds, jak wspomniano wyżej, tylko 7,6 kg.

Dla porównania, ślad węglowy przeciętnego Polaka to 8 ton dwutlenku węgla.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA