fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jeff Bezos przekaże 10 miliardów dolarów na rzecz klimatu

Bloomberg
Najbogatszy człowiek świata zobowiązał się przeznaczyć gigantyczną kwotę na ochronę środowiska i walkę z globalnym ociepleniem.

Właściciel Amazona, Jeff Bezos ogłosił w poniedziałek, że przekaże łącznie 10 mld dol. naukowcom, aktywistom i organizacjom non-profit walczącymi ze zmianami klimatu. W ramach tej inicjatywy nowo powstała fundacja multimiliardera Bezos Earth Fund rozpocznie w lato bieżącego roku przyznawanie dotacji.

„Zmiany klimaty są największym zagrożeniem dla naszej planety. Chcę działać razem z innymi, by wzmocnić dostępne środki i odkryć nowe sposoby na walkę z dewastującymi skutkami zmian klimatu na planetę, którą wszyscy dzielimy” - napisał Jeff Bezos na Instagramie.

Czytaj także: Jeff Bezos kupił nowy dom. Zapłacił więcej niż Amazon podatku 

„Możemy ocalić Ziemię. To wymaga zbiorowych działań dużych firm, małych firm, narodów, światowych organizacji i osób indywidualnych” - dodał Bezos.

Prezes Amazona dołączy tym samym do grona znanych miliarderów, którzy zaangażowali się w ochronę środowiska. Pokaźne sumy na ten cel przeznaczyli w ostatnich latach między innymi Bill Gates, Michael Bloomberg czy Tom Steyer.

Bezos ma dzięki temu szansę poprawić nieco wizerunek swojej firmy, która jest silnie krytykowana za wytwarzanie ogromnych emisji dwutlenku węgla i unikanie płacenia podatków. Amazon już wcześniej zobowiązał się, że będzie „neutralny klimatycznie”, ale dopiero od 2040 roku, jako że zmniejszenie emisji stanowi znaczne wyzwanie dla giganta e-handlu, który rocznie dostarcza klientom na całym świecie ok. 10 mld towarów.

Szef Amazona wypadał dotychczas blado na tle innych znanych miliarderów-filantropów. W styczniu 2020 roku został na przykład skrytykowany za „skromną” pomoc w wysokości 690 tys. dolarów dla ogarniętej pożarami Australii. Złośliwi wytykali Bezosowi, że to niewielki ułamek jego fortuny (która sięga obecnie ponad 129 mld dol. według magazynu Forbes), a więcej od niego przekazali na ten cel choćby Leonardo DiCaprio, Elton John czy Kylie Jenner.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA