fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nike: Najszybsze buty świata staną się jeszcze szybsze

Nike Zoom Vaporfly 4% Flyknit
www.nike.com
Te wyjątkowe buty biegowe, które Nike zachwala jako „najszybsze buty świata”, od początku budziły kontrowersje przez to, że są aż za dobre. Porównywano je nawet z środkami dopingowymi. Teraz Nike zamierza je ulepszyć.

Chodzi o limitowaną wersję butów Nike Zoom Vaporfly 4% Flyknit. Amerykańska firma zaprezentowała je po raz pierwszy dwa lata temu, twierdząc, że są to najszybsze buty na Ziemi. Miały one bowiem zwiększyć prędkość biegacza o 4% – na co wskazuje nazwa tej limitowanej serii butów. Buty są zaprojektowane tak, by miały jak najniższą wagę przy jak największej wydajności. Pozwalają one biegaczowi szybciej wybijać się od ziemi dzięki specjalnej podeszwie z włókna węglowego, która umożliwia zachowanie energii w kontakcie buta z podłożem. 

Czytaj także:  Biegasz? Dostaniesz za darmo piwo od New Balance 

Ten dodatkowy zastrzyk wydajności u niektórych fanów sportowych budził sceptycyzm, u innych z kolei obawy. Analitycy New York Times postanowili sprawdzić w ubiegłym roku, ile prawdy zawiera się w tych odważnych reklamach Nike. Przebadali dane pochodzące z około 500 tys. maratonów i półmaratonów w latach 2014-2018, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane przez maratończyków i buty, w których startowali. Okazało się, że rzeczywiście sportowcy z Nike Zoom Vaporfly 4% biegali średnio o 3-4% szybciej niż ci z innym obuwiem i o ponad 1% szybciej od drugich w kolejności „najszybszych butów”.

Warto wspomnieć, że to właśnie w nich Kenijczyk Eliud Kipchoge podbił we wrześniu 2018 r. rekord świata na maratonie w Berlinie, który pokonał w czasie 2:01:39.

Fakt ten wywołał silne kontrowersje w branży sportowej. Niektórzy sugerowali, że buty mogą stwarzać nieuczciwą konkurencję, inni porównywali je nawet z środkami dopingowymi i chcieli zakazać ich maratończykom. 

Czytaj także: Nike ukarany przez Komisję Europejską grzywną 12,5 mln euro 

To jednak się nie stało. Nike nie przejmuje się krytyką i właśnie ogłosił nową ulepszoną wersję butów o nazwie ZoomX Vaporfly NEXT%. Czemu zniknęły z niej 4%? Ponieważ buty mają jeszcze bardziej zwiększyć szybkość ich posiadacza, przenosząc go na „kolejny poziom”. Nike zapowiedział, że nowe buty pomogą dokonać czegoś, co dotychczas było uważane za niemożliwe – pokonania maratonu w mniej niż dwie godziny.

Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztować, biorąc jednak pod uwagę, że za ich starszą wersję trzeba w Polsce zapłacić 999 zł – zapewne niemało.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA