Niemieckie firmy zwiększyły eksport do Rosji pomimo sankcji

W 2017 roku niemieckie firmy, pomimo sankcji, zwiększyły o 20 proc. eksport do Rosji i liczą na dalszy wzrost obrotów handlowych, choć powrót do poziomu sprzed kryzysu na Ukrainie wydaje się być nieosiągalny.

Publikacja: 02.03.2018 08:50

Niemieckie firmy zwiększyły eksport do Rosji pomimo sankcji

Foto: Bloomberg

– Niemieckie firmy są beneficjentami pozytywnego zwrotu, jaki miał miejsce w zeszłym roku w rosyjskiej gospodarce i liczą na kontynuację pozytywnych tendencji w wymianie handlowej – powiedział w czwartek (1.03.2018) w Berlinie prezes Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki (Ost-Ausschuss) Wolfgang Buechele. Jak podkreślił, Rosja w 2017 r. po raz pierwszy od dwóch lat odnotowała wzrost gospodarczy, co miało korzystny wpływ na niemiecko-rosyjskie relacje handlowe.

Niemiecki eksport do Rosji wzrósł o 20 proc. w porównaniu do roku poprzedniego i osiągnął wartość prawie 26 mld euro. Import z tego kraju wzrósł o 18,3 proc. - do 31 mld euro. Buechele zastrzegł, że powrót do wyników z rekordowego roku 2012, gdy wzajemne obroty handlowe wyniosły 80 mld euro, jest na razie nieosiągalny, ale „kierunek, w którym zmierzamy, jest prawidłowy”. Dla porównania, obroty handlowe między Niemcami a Polską przekroczyły w zeszłym roku 100 mld euro.

Niemcy liczą na dalszy wzrost gospodarczy w Rosji

Z ankiety przeprowadzonej przez Komisję Wschodnią oraz Niemiecko-Rosyjską Izbę Przemysłowo-Handlową (DIHK) wśród 141 niemieckich firm działających w Rosji wynika, że 78 proc. z nich spodziewa się dalszego wzrostu rosyjskiej gospodarki. Niemieckie firmy liczą w związku z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej na dodatkowe zamówienia w wysokości od dwóch do trzech miliardów euro.

Protekcjonizm przeszkodą

Za największą przeszkodę w działalności niemieckiego biznesu w Rosji niemieckie firmy uznają protekcjonistyczną politykę rosyjskich władz.

– Ta polityka wynika z zabiegów rządu w Moskwie o zastąpienie importu własną produkcją – wyjaśnił szef DIHK w Moskwie Matthias Schepp.

Negatywny wpływ na obroty handlowe mają także sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu. 94 proc. niemieckich firm opowiedziało się za zniesieniem restrykcji.

Znieść stopniowo sankcje

Jak zaznaczył Buechele, większość przedsiębiorstw popiera stanowisko Ost-Ausschuss, by znosić sankcje stopniowo, w zależności od postępów w realizacji postanowień porozumienia z Mińska. Buechele podkreślił, że nie do przyjęcia jest stanowisko, by rozpocząć znoszenie sankcji dopiero po realizacji całego porozumienia.

Krytyka amerykańskich sankcji

Szef Komisji Wschodniej skrytykował uchwalone latem 2017 r. nowe amerykańskie restrykcje przeciwko Rosji. – Zdecydowanie odrzucamy pomysł rozszerzenia amerykańskich sankcji na niemieckie i europejskie firmy – powiedział Buechele, ostrzegając Amerykę przed „dolewaniem oliwy do ognia”.

Istniejąca od 1952 roku Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki wspiera przedsiębiorstwa działające na rynkach rosyjskich i wschodnioeuropejskich. Zrzesza obecnie ponad 200 firm, zarówno małych i średniej wielkości, jak również koncerny notowane na giełdzie.

Jacek Lepiarz, Berlin

Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły