Biznes

Chmura przyszłością dla biznesu

W obliczu narastającej liczby danych oraz cyberzagrożeń niepewność przedsiębiorców o bezpieczeństwo firmowych zasobów IT rośnie. Chmura, wokół której narosło wiele mitów, okazuje się najlepszym rozwiązaniem nie tylko technologicznym, ale także biznesowym.

Chmura obliczeniowa to skalowalny zasób informatyczny na żądanie – definiuje usługę Michał Grzybkowski, prezes Beyond.pl. Mimo że w Polsce większość przedsiębiorstw nadal posiada własne serwerownie, to światowe trendy pokazują, że chmura jest rozwiązaniem przyszłości. Według raportu marki Intel „Building Trust in a Cloudy Sky” w ciągu niespełna dwóch lat aż 80% wszystkich budżetów IT będzie dotyczyło rozwiązań cloudowych. Obecnie prawie 60% zysków Beyond.pl opiera się właśnie na sprzedaży chmury. Z tego typu usługi korzystają zarówno korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa z różnorodnych branż (np. e-commerce, retail, finanse, medycyna, logistyka).

 

Jakie korzyści biznesowe daje cloud computing? – Zamieniamy capex na opex. Zamiast inwestować, przechodzimy na aktualizowany nawet codziennie kontrakt outsourcingowy – odpowiada Grzybkowski. Pozwala to przede wszystkim zbilansować koszty przez brak utrzymania sprzętu i warunków dla niego (chłodzenie, zasilanie), a także administratorów, którzy nadzorują systemy. Beyond.pl gwarantuje także dostępność zasobów i łatwość w łączeniu się z usługami poza firmą. Klient zyskuje dostęp do wielu operatorów telekomunikacyjnych, którzy świadczą swoje usługi w centrum danych. – Outsourcing pomaga skupić się na faktycznym biznesie, a nie na prowadzeniu serwerowni – dodaje Grzybkowski.

Mimo licznych zalet, wielu polskich przedsiębiorców nadal ma obawy dotyczące migracji do clouda. Według ankiety Beyond.pl 33% badanych boi się utraty danych z chmury, dlatego tak ważna jest edukacja rynku. – Bezpieczeństwo zaczyna się u podstaw – zaznacza Grzybkowski. – Chmura obliczeniowa to cała infrastruktura: od serwerowni z odpowiednimi certyfikatami, przez kompetentnych pracowników, po najwyższej klasy sprzęt informatyczny i licencjonowane oprogramowanie. To szereg zasobów, które tworzą ten produkt. Niewiele przedsiębiorstw może dojść do takiego perfekcjonizmu w zakresie przetwarzania danych jak wyspecjalizowana w tym zakresie firma – kończy Grzybkowski.

Jakość usług centrów danych odwzorowuje międzynarodowa standaryzacja prowadzona przez niezależne instytucje. Data Center 2 Beyond.pl to jedyny w Polsce i Europie Środowo-Wschodniej obiekt z certyfikatem Rated 4 wg ANSI/TIA-942. Oznacza to najwyższy standard bezpieczeństwa odzwierciedlony w postaci infrastruktury odpornej na awarie.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL