Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Gogól-Urbanek: Firmy ochroniarskie czekają zmiany

Rzeczpospolita
Wprowadzenie płacy minimalnej może spowodować zwiększenie liczby ludzi chętnych do pracy w branży ochroniarskiej - mówi Agnieszka Gogól-Urbanek, dyrektor generalny agencji ochrony Atos.

Na rynku usług ochroniarskich w Polsce panuje ostatnio napięcie. Ochroniarze protestują przeciwko zbyt niskim stawkom wynagrodzeń i coraz częściej decydują się zmienić branżę. Czy wchodząca od stycznia 2017 r. w życie ustawa wprowadzającą godzinową płacę minimalną w wys. 12 zł zmieni sytuację na lepsze czy gorsze?

- Obecna sytuacja jest efektem wielu lat niezmienianego prawa zamówień publicznych, gdzie jedynym kryterium była tak naprawdę cena – tłumaczy niedawne protesty ochroniarzy Agnieszka Gogól-Urbanek.

- Dodatkowo kontrakty wieloletnie nie miały możliwości waloryzacji, z kolei co roku zmieniało się najniższe wynagrodzenie. Pracodawcy próbowali więc jakoś sobie z tym poradzić, stąd pewnie najpierw obniżali wynagrodzenia na umowach o pracę, potem przechodzili na umowy cywilno-prawne i dalej obniżali wynagrodzenia – mówi.

Spółka Atos jest natomiast pozytywnie nastawiona do nowelizacji ustawy o płacy minimalnej. - Mamy nadzieję, że spowoduje to zwiększenie liczby ludzi chętnych do pracy w tej branży. Liczymy na to, że część pracowników, którzy wcześniej odeszli, wróci, może pojawią się nowe osoby – mówi.

Agnieszka Gogól-Urbanek wypowiedziała się również o sposobie ochrony uczestników „Światowych Dni Młodzieży” oraz wykorzystywanym przez firmę Atos systemie ochrony „Twierdza X”.

– System diagnozował zagrożenie podczas wydarzenia i dawał na nie cały szereg gotowych rozwiązań. Łączy on w sobie zaawansowane rozwiązania techniczne oraz bezpośrednią ochronę fizyczną, by zapewnić właściwe zabezpieczenie – mówi.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL