fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Białoruś

Irak prowadzi dochodzenie w sprawie przemytu migrantów na Litwę przez Białoruś

AFP
Minister spraw zagranicznych Iraku Fuad Hussein zobowiązał się w czwartek do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie domniemanego przemytu irackich migrantów przez Białoruś na terytorium Litwy, członka Unii Europejskiej.

Na wspólnej konferencji prasowej w Bagdadzie z szefem litewskiej dyplomacji Gabrieliusem Landsbergisem, Husajn powiedział, że jego rząd rozpocznie dochodzenie w sprawie "planu przemytu Irakijczyków do Europy".

- Nie będziemy akceptować przemytników w naszym społeczeństwie - powiedział. - Naszym obowiązkiem jest ochrona naszych obywateli, niezależnie od tego, czy są w kraju, czy poza nim - dodał.

Białoruskie media opozycyjne zarzucają, że napływ migrantów jest odwetowym posunięciem Aleksandra Łukaszenki po sankcjach Unii Europejskich na jego kraj.

Podczas wizyty w litewskim mieście granicznym Miedniki Królewskie na początku tego miesiąca, przewodniczący Rady UE Charles Michel powiedział, że "istnieje podejrzenie, iż białoruski reżim odgrywa tu pewną rolę".

W zeszłym tygodniu Litwa ogłosiła, że zbuduje mur graniczny z Białorusią, aby powstrzymać napływ migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

W tym roku litewska straż graniczna zatrzymała ponad 1,5 tys. migrantów przybywających z Białorusi, w porównaniu z 81 w całym 2020 roku.

- Nasz sąsiad wykorzystuje Irakijczyków do wywierania presji na mój kraj i Unię Europejską (...). Mamy wrażenie, że Irakijczykom obiecuje się łatwą podróż do Europy, a oni kończą w lesie - powiedział Landsbergis.

- Zostali okłamani (przez przemytników - red.) i wydali mnóstwo pieniędzy... Istnieje obopólna potrzeba zatrzymania tej sieci nielegalnej migracji - dodał.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA