Mapa określi skalę i rodzaj zagrożeń występujących w naszym kraju i na konkretnym obszarze. Spełni ona nie tylko rolę informacyjną (gdzie i na co uważać), ale i prewencyjną (pozwoli na racjonalne rozmieszczenie sił policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa).

Mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych społeczności. Opierać się więc będzie m.in. na debatach i konsultacjach społecznych, zaangażowaniu organizacji pozarządowych, wojewodów, samorządów, lokalnych mediów oraz innych zainteresowanych, którzy posiadają wiedzę na temat zagrożeń na danym terenie. Mapa ma zawierać informacje m.in. o przestępstwach pospolitych i kryminalnych (m.in. bójki, pobicia, gwałty, zabójstwa, kradzieże) oraz drogowych. Uwzględnione na niej zostaną też wybrane kategorie przestępstw gospodarczych i narkotykowych.

Takie zestawienie pozwoli na określenie rodzajów zagrożeń w terenie oraz poczucia bezpieczeństwa Polaków, zarówno tych zamieszkujących duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. Na jej podstawie łatwiej będzie zidentyfikować niebezpieczeństwa, a następnie zaplanować racjonalne i prewencyjne działania w miejscach, gdzie jest to uzasadnione. MSW chce, by na mapę można było nanosić zmiany. Zagrożenia się zmieniają, to musi zostać uwzględnione – argumentuje resort.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne