Bezpieczeństwo

Kodeks dla narciarzy i snowboardzistów - zasady obowiązujące na stokach

materiały prasowe
Sporty zimowe, głównie narciarstwo, stają się coraz popularniejsze. Warto więc poznać lub przypomnieć sobie 10 podstawowych zasad obowiązujących na wszystkich stokach.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) już lata temu opracowała kodeks zachowania dla narciarzy i snowboardzistów. Jest to idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza lub snowboardera, który pozwala uniknąć wypadków. Jak brzmią i o czym mówią zasady?

1. Wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz i snowboardzista musi się zachowywać w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie przynosić szkody innej osobie.

2. Sposób jazdy i panowanie nad szybkością. Chodzi o to, by dostosować sposób jazdy i szybkość do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy. W czym rzecz? Otóż zbliżający się od tyłu narciarz musi wybrać taki tor zjazdu, który nie zagrozi wypadkiem osobom zjeżdżającym przed nim.

4. Wyprzedzanie. Jak bezpiecznie przeprowadzać ten manewr na stoku? Wyprzedzać można od góry lub z dołu, po stronie prawej lub lewej. Najważniejsza przy wyprzedzaniu jest bowiem odległość. Musi ona być taka, by pozwalała wyprzedzanemu narciarzowi na bezpieczny zjazd oraz wykonanie wszelkich zamierzonych lub nie manewrów.

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku. Wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się czy też poruszając się w górę stoku, trzeba się upewnić, czy nie stworzy to niebezpieczeństwa dla niego i innych. Jak? Patrząc w górę lub w dół. Warto pamiętać, że włączenie się w ruch nowego uczestnika lub ponowne ruszanie po zatrzymaniu się jest często przyczyną wypadków.

6. Zatrzymywanie się na trasie. Każdy narciarz musi unikać zatrzymywania się bez potrzeby na trasie zjazdowej w miejscach przewężeń lub o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz musi opuścić tor jazdy tak szybko, jak to tylko możliwe.

7. Podchodzenie i schodzenie w butach. Jak to robić bezpiecznie? Narciarzowi podchodzącemu wolno to czynić tylko poboczem trasy; w przypadku złej widzialności musi nawet to pobocze opuścić. Takie same zasady obowiązują narciarza, który schodzi pieszo. Dlaczego? Otóż ślady butów wyciśnięte w śniegu mogą spowodować zagrożenie dla narciarzy i snowboarderów.

8. Przestrzeganie znaków na stoku. W większości są to oznaczenia stosowane w kodeksie drogowym. Zasada jest prosta – każdy narciarz, bez względu na stopień zaawansowania, musi stosować się do oznakowania na trasach zjazdowych.

9. Zachowanie się przy wypadkach. W razie wypadku na stoku na każdym narciarzu spoczywa obowiązek pomocy poszkodowanemu lub poszkodowanym.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości. W razie zaistniałego wypadku każdy świadek lub uczestnik wypadku, niezależnie od tego czy jest winny czy nie, musi podać (np. ratownikowi, instruktorowi, policjantowi) swoje dane osobowe. Bez znaczenia jest miejsce zamieszkania świadka, długość pobytu. Raporty służb ratunkowych i policji oraz zdjęcia stanowią istotną pomoc w ustaleniu odpowiedzialności.

Każdy użytkownik stoku musi pamiętać również, że odpowiada nie tylko za własne zachowanie, ale także za złe działanie sprzętu, którego używa. Dotyczy to również nowinek technicznych. Tak więc wybierając się na ferie, warto oddać go do serwisu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.lukaszewicz@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL