fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Fitch: SK Bank kosztowny dla innych banków

Bloomberg
Upadek małego SK Banku z Wołomina może zdaniem agencji Fitch przynieść istotne straty dla sektora bankowego w Polsce.
Polskie banki będą musiały zapłacić ok. 1,7 mld zł na ochronę depozytów upadłego SK Banku (stan jego depozytów wynosi ok. 2,1 mld zł) - ocenia Fitch. Będzie to kolejnym ciosem dla rentowności sektora w Polsce i będzie stanowić ok. 12 proc. jego zysku brutto w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku (wyniósł 14,1 mld zł) - zwraca uwagę agencja ratingowa.
Fitch spodziewa się, że koszty związane z upadłością SK Banku zostaną zaksięgowane w IV kwartale tego roku i szacuje, że wpłaty wymagane do pokrycia ubezpieczonych depozytów mogą być na tyle duże, aby wywołać kwartalne straty w niektórych mniej rentownych bankach z oceną Fitch, czyli Getin i BOŚ. W podobnym tonie wypowiadali się analitycy polskich biur maklerskich, wskazując dodatkowo na BPH.
Koszty ratowania depozytów SK Banku nakładają się na spodziewane zwiększenie obciążeń regulacyjnych i podatkowych dla polskiego sektora bankowego (podatek bankowy, powstanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, przewalutowanie kredytów frankowych), które mogą spowodować znaczne straty w sektorze - uważa Fitch. Sam FWK w najprawdopodobniej już w IV kwartale pochłonie 600 mln zł, co będzie banki kosztować 4 proc. ich zysku brutto w okresie styczeń-wrzesień 2015 r.
Tymczasem na początku 2016 r. zyskowność polskich banków może dodatkowo ucierpieć z powodu składek na BFG, które będą pobierane z góry. Agencja przypomina, że wynika to z zalecenia ESMA (Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych), że koszty te powinny być zrealizowane w I kwartale tego roku, w jednej racie. Składki na rok 2016 mogą przekroczyć 2 mld zł wpłacone na 2015 r. (analitycy spodziewają się kilkunastroprocentowego wzrostu). Szczegóły zostaną ogłoszone prawdopodobnie w środę. Konieczność uznania całej kwoty bezpośrednich kosztów z tego tytułu, może oznaczać, że niektóre banki zaraportują kwartalne straty za I kwartale 2016 r.
SK Bank jest pierwszym polskim bankiem od 15 lat, który upadł i będzie to testem dla mechanizmu wypłaty środków gwarantowanych. Jak on funkcjonuje? W takich przypadkach pierwszym krokiem jest wypłata ich za pomocą aktywów banku, a jeśli ich zabraknie to przez aktywa bezpośrednio posiadane przez BFG. Natomiast wkłady dokonywane bezpośrednio przez banki są traktowane jako kosz uzyskiwania przychodu i tak ujmowane w rachunku wyników.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA