Telekomy z dystansem do banków

Nie wiadomo kiedy Orange Polska wróci na finansowy rynek po rozstaniu z mBankiem. T-Mobile nie zrywa z Aliorem, ale renegocjował umowę.

Publikacja: 09.08.2018 21:00

Telekomy z dystansem do banków

Foto: Adobe Stock

Kilka lat temu operatorzy komórkowi i banki z pompą ogłaszały partnerstwa na finansowym rynku. Bank, właściciel licencji, zlecał pośrednictwo sprzedaży i oprawę marketingową produktu telekomowi, uważanemu za eksperta w dziedzinie mobilności. Dziś, w dobie wysypu firm łamiących kanony działania na finansowym rynku, tzw. fintechów, zawarte wówczas porozumienia są rozwiązywane lub zmieniają się ich zasady. Najpierw Orange Polska i mBank poinformowały, że kończą projekt Orange Finanse. Teraz T-Mobile Polska przyznaje, że poluzował więzy łączące go z Alior Bankiem w projekcie T-Mobile Usługi Bankowe.

Luźniejszy związek

– Renegocjowaliśmy warunki umowy z Alior Bankiem – powiedział w czwartek dziennikarzom Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska, omawiając wyniki II kwartału br.

T-Mobile od kilku lat pośredniczy w sprzedaży usług bankowych Alioru. TUB połączony z Alior Sync początkowo dość dynamicznie zdobywał klientów kont i kredytów bankowych. Z czasem tempo siadło i zaprzestano publikacji danych o liczbie klientów kupujących usługi pod marką T-Mobile.

Warunki współpracy partnerów dostosowano do realiów. Według Maierhofera zmiana polega na tym, że liczba transakcji, które musi zrealizować operator, by uzyskać wynagrodzenie od banku, została obniżona. – Bilans naszych nakładów i profitów był wcześniej dla nas niekorzystny. Obecnie, choć mamy do tego prawo, nie zamierzamy korzystać z możliwości zakończenia umowy – powiedział prezes telekomu, nie zdradzając szczegółów.

Zdaniem Pawła Puchalskiego, szefa analityków w Domu Maklerskim BZ WBK nie ma przeszkód, aby operatorzy angażowali się w nowe dla nich biznesy, ale właśnie pod warunkiem, że nie lokują w nie zbyt dużych pieniędzy. – Orlen sprzedaje na stacjach benzynowych różne produkty i nikt nie kwestionuje tego pomysłu na biznes. Gdyby jednak chciał zainwestować w ich produkcję, spotkałby się z falą krytyki – zapewnia Puchalski.

Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej, które już nieraz przywoływaliśmy, mówią, że z pakietów usług operatorów korzysta zaledwie 18 procent Polaków. Dlatego są i analitycy, którzy przekonują, że operatorzy telekomunikacyjni powinni wykorzystać potencjał drzemiący we własnych usługach: dostępie do internetu, telefonii komórkowej czy dystrybucji telewizji.

Niewykorzystany potencjał

Andreas Maierhofer ma podobną opinię. – Pracownicy salonów T-Mobile powinni koncentrować się na sprzedaży naszych własnych produktów – mówił Maierhofer pytany o to, czy jego zdaniem bankowość to nadal dobry pomysł na biznes dla telekomu.

Strategia T-Mobile zakłada budowę operatora konwergentnego: posiadającego zarówno usługi mobilne, jak i stacjonarne. Nowym własnym produktem T-Mobile będzie internet po światłowodzie dla gospodarstw domowych. Szef T-Mobile podtrzymał, że po raz pierwszy operator wyjdzie z taką ofertą w tym roku. Światłowód wspierać będzie nowa oferta telewizyjna, której konstrukcji szef T-Mobile nie chciał zdradzić. Powiedział jedynie, że będzie to „coś podobnego do Playera", czyli internetowej platformy z płatnymi treściami, działającej w modelu na żądanie, wyposażonej w wyłączne prawa do transmisji.

Jak na finansowym rynku widzi przyszłość Orange Polska? Wojciech Jabczyński, rzecznik firmy, podtrzymuje deklaracje, że chce wykorzystać na tym polu know-how francuskiej grupy, do której należy. O terminach rozmawiać jednak nie chce.

Francuski Orange (ma ponad połowę akcji Orange Polska) zainwestował dwa lata temu w tradycyjny bank i otwiera jego oddziały w kolejnych krajach. Omawiając wyniki półrocza, grupa zawiadomiła, że drugim rynkiem dla Orange Banku będzie od 2019 roku Hiszpania. Natomiast o planach uruchomienia analogicznego projektu na polskim rynku wieści zabrakło.

To może oznaczać, że Orange Polska nie wróci szybko do tematu, kiedy w grudniu zakończy współpracę z mBankiem.

W czerwcu z Orange Finanse korzystało 364 tys. klientów, o 2 tys. mniej niż w marcu. Chrapkę na nich ma mBank. Krzysztof Olszewski, jego rzecznik, zapewnia, że akcja migracyjna jeszcze się nie zaczęła. Szczegółów dotychczasowej komunikacji z klientami nie zdradza.

Opinia

Konrad Księżopolski | szef działu analiz rynku akcji w Haitong Banku

Od kilku lat operatorzy telekomunikacyjni próbują swoich sił w sprzedaży wiązanej różnych usług spoza głównego obszaru działalności, w tym finansowych czy ubezpieczeniowych. Moim zdaniem trudno dostrzec w tym podejściu wartość dodaną, gdy wokół powstają coraz liczniejsze fintechy. Sceptycznie podchodzę także do pomysłów sprzedaży abonamentów energii elektrycznej czy gazu. Tym bardziej że są przykłady operatorów, którzy próbowali tej drogi rozwoju biznesu, a ostatecznie zdecydowali, że nie jest ona dla nich. Mam tu na myśli chociażby Magyar Telecom (Grupa Deutsche Telekom), która sprzedała segment zajmujący się energią.

To nie znaczy przy tym, że sprzedaż usług w pakietach nie ma żadnego biznesowego sensu. Na pewno pozwala ona na dłużej związać z dostawcą klienta czy uzyskać wyższy przychód w miesiącu. Wydaje mi się jednak, że patrząc na statystyki z rynków rozwiniętych, operatorzy telekomunikacyjni w Polsce w niewystarczającym stopniu wykorzystali potencjał tzw. konwergencji ich podstawowych usług. Dlatego jeśli Orange nie wróci do bankowości, nie będzie to moim zdaniem duża szkoda.

Kilka lat temu operatorzy komórkowi i banki z pompą ogłaszały partnerstwa na finansowym rynku. Bank, właściciel licencji, zlecał pośrednictwo sprzedaży i oprawę marketingową produktu telekomowi, uważanemu za eksperta w dziedzinie mobilności. Dziś, w dobie wysypu firm łamiących kanony działania na finansowym rynku, tzw. fintechów, zawarte wówczas porozumienia są rozwiązywane lub zmieniają się ich zasady. Najpierw Orange Polska i mBank poinformowały, że kończą projekt Orange Finanse. Teraz T-Mobile Polska przyznaje, że poluzował więzy łączące go z Alior Bankiem w projekcie T-Mobile Usługi Bankowe.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku