fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pekao, Santander i PKO BP dużo straci na obniżkach stóp

materiały prasowe
Bank szacuje, że trzy obniżki stóp procentowych przeprowadzone przez RPP obniżą jego zysk netto nawet o około 700 mln zł.

Pekao przypomina, że na jego wyniki szczególnie istotne wpłyną decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stopy referencyjnej z 17 marca, 8 kwietnia (po 50 pb) oraz 28 maja (o 40 pb), czyli łącznie o 140 pb, do 10 pb. „Powyższe trzy decyzje o obniżce stóp łącznie zmniejszą wynik finansowy netto grupy w tym roku o około 650-700 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 45 punktów bazowych. Precyzyjny wpływ tychże decyzji na wynik będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz od realizacji założeń biznesowych przyjętych przez grupę" – podał bank w komunikacie.

Wcześniej Pekao szacował, że jedna obniżka o 50 pb oznacza ubytek wyniku netto o 200-250 mln zł wskutek obniżenia marży odsetkowej o około 15 pb. Wyraźnie więc widać, że ostatnia obniżka jest bardziej dotkliwa, bo bankowi trudno już obniżyć koszty finansowania depozytami (zbliżają się już do zera).

Ubytek wyniku netto rzędu 650-700 mln zł w skali roku jest duży, bo w 2019 r. Pekao miał 2,17 mld zł zysku netto, a przed pandemią prognozowano, że w tym może urosnąć do 2,5 mld zł (później prognozy skorygowano już po dwóch obniżkach o łącznie 100 pb do 1,6 mld zł).

Jednak wielką niewiadomą, i bardzo mocno rzutującą na zysk, jest wielkość odpisów. Banki same przyznają, że na razie trudno im oszacować wielkość wzrostu kosztów ryzyka.

PKO BP i Santander o cięciu stóp

PKO BP ocenia, że negatywny wpływ łącznej obniżki stóp procentowych o 140 pb, do 0,10 proc., oraz wcześniejsze zmiany dotyczące rezerwy obowiązkowej oraz niektórych decyzji innych instytucji monetarnych i nadzorczych, sięgnie w tym roku 850-900 mln zł i widoczny będzie głównie w drugim półroczu.

Banki aktualizują swoje szacunki po tym jak w czwartek Rada Polityki Pieniężnej obcięła stopy o kolejne 40 pb po cięciu po 50 pb w marcu i kwietniu. Po obniżce stóp o łącznie 100 pb PKO BP szacował pod koniec kwietnia, że negatywny wpływ na wynik netto sięgnie w tym orku 550 do 600 mln zł. Dla porównania w 2019 r. zysk netto grupy wyniósł 4,03 mld zł. Prognozy analityków po cięciu stóp o 100 pb zakładały, że tegoroczny zysk spadnie do około 2 mld zł (prognozy różniły się w zależności od założeń dotyczących skali wzrostu odpisów).

Także Santander Bank Polska oszacował wpływ cięcia stóp na swoje wyniki. W jego przypadku zmniejszą wynik z odsetek o 635-700 mln zł w tym roku (525-575 mln zł w samym banku i 110-125 mln zł w SCB). Santander podał, że wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach, a jego rzeczywista skala będzie uzależniona od kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych i możliwych zmian bilansu. Po pierwszych dwóch obniżkach Santander Bank Polska szacował, że obniżki stóp zmniejszą wynik grupy z tytułu odsetek w tym roku o 380-450 mln zł.

Te szacunki oznaczają, że negatywny wpływ na wynik netto w całym roku wyniesie 515-570 mln zł. Dla porównania w 2019 r. Santander wypracował 2,14 mld zł, ostatnie prognozy, ale bazujące na obniżkach stóp „tylko” o 100 pb, zakładały, że w tym roku zysk netto spadnie do około 1,3 mld zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA