fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Morgan Stanley ma dosyć Rosji

Bloomberg
Amerykański gigant bankowy likwiduje swoje interesy w Rosji. Powodem jest rozczarowanie rynkiem.

Grupa Morgan Stanley zakomunikowała, że w I kw 2020 r złoży wniosek do Banku Rosji o zakończenie działalności bankowej w Federacji.

„Grupa planuje rezygnację z bankowej, brokerskiej i depozytowej licencji i dobrowolnie zlikwiduje istniejące biznes-oddziały" - cytuje uaktualnione sprawozdanie z działalności banku w Rosji, agencja Prime.

W tym roku bank będzie jeszcze pracował na bieżąco realizując wszystkie swoje obowiązki. W grudniu 2018 r grupa poinformowała, że planuje restrukturyzować swój rosyjski biznes. W jaki sposób? Amerykanie zaplanowali zlikwidowanie banku, anulowanie licencji i przetransferowanie biznesu do nowej firmy, która nie podlega przepisom o licencjonowaniu. Miała ona oferować usługi doradcze w dziedzinie inwestycji i nieruchomości.

Powodem zmian są spadające dochody banku w Rosji, co ma też związek ze spadkiem aktywności klientów, co z kolei wiązało się z ograniczeniami nałożonymi przez zachodnie sankcje. Amerykański bank działa w Rosji od 1994 r. Na dzień 1 kwietnia zajmował 202 miejsce wśród banków w federacji, z aktywami 9 mld rubli. Środki własne wynosiły 5,9 mld rubli.

Eksperci są zdania, że Amerykanie podejmują dobrą decyzję.

- Od 2017 r w Rosji nie było dużych IPO, na których przede wszystkim zarabiają takie wielkie organizacje jak Morgan Stanley. Bardzo spadła aktywność w obszarze M&A (fuzje i przejęcia) z udziałem kapitału zagranicznego, gdzie też silni byli Amerykanie - zauważa Siergiej Suworow starszy analityk BKS Premier.

Do tego działalność banku była na terenie Rosji ograniczona do największych ośrodków.

- W 2018 r bank miał ujemy wynik finansowy liczony według standardów rosyjskiej rachunkowości - podkreśla Walerij Piwień z grupy ratingowej AKRA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA