fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

BOŚ na niewielkim plusie

BOŚ
Fotorzepa/Michał Walczak
Mocny wynik prowizyjny dzięki silnemu domowi maklerskiemu to jeden z niewielu pozytywów w I kwartale. Wyraźnie spadł wynik odsetkowy, koszty działania i ryzyka urosły.

BOŚ miał w I kwartale 2,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 24 mln zł rok temu. Główny wpływ na pogorszenie wyniku miała pandemia w postaci cięcia stóp procentowych i presji na wzrost kosztów działania. Wynik odsetkowy wyniósł 88 mln zł, czyli spadł o 15 proc., z kolei wynik z opłat i prowizji urósł o 21 proc., do 36 mln zł. Wynik na instrumentach finansowych urósł o prawie 140 proc., do 24 mln zł. Odpisy urosły o 70 proc., do 39 mln zł, koszty działania zaś zwiększyły się o niemal 4 proc., do 103 mln zł (mimo wyraźnego spadku w sektorze opłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Będąc w programie naprawczym bank nadal nie płaci podatku od aktywów.

Mocny wynik prowizyjny to jedna z niewielu pozytywnych stron wyników w I kwartale. Wzrost to głównie efekt znacząco większych dochodów z działalności maklerskiej. Dom Maklerski BOŚ zanotował w I kwartale 2021 r. niemal dwukrotnie wyższe obroty na rynku akcji GPW i na rynku NewConnect niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponownie został liderem rynku kontraktów terminowych. Był to również udany okres dla DM BOŚ pod względem liczby nowo otwieranych rachunków inwestycyjnych, która przekroczyła 4,3 tys. (o 28 proc. więcej niż w I kwartale 2020 r.). Tym samym DM BOŚ był wiceliderem rynku pod względem liczby otwieranych rachunków papierów wartościowych zarejestrowanych w KDPW.

– Działalność Domu Maklerskiego BOŚ znajduje uznanie w oczach rosnącej liczby inwestorów korzystających z jego usług, czego wyrazem jest około dwukrotny wzrost obrotów oraz liczne nagrody i wyróżnienia. Rosnące dochody grupy z tytułu opłat i prowizji częściowo skompensowały spadek wyniku odsetkowego spowodowanego obniżką stóp procentowych – komentuje Wojciech Hann, prezes Banku Ochrony Środowiska.

Suma bilansowa na koniec marca 2021 roku wyniosła 19,9 mld zł, czyli wzrosła o 2,1 proc. wobec stanu sprzed roku. Sprzedaż kredytów proekologicznych w I kwartale wyniosła 324 mln zł i stanowiła ponad jedną trzecią łącznej wartości kredytów udzielonych przez BOŚ w tym okresie. Saldo kredytów proekologicznych na koniec marca br. wynosiło 4,67 mld zł, a ich udział w portfelu kredytowym ogółem wynosi 36,6 proc.– W pierwszym kwartale tego roku zauważyliśmy ożywienie akcji kredytowej - BOŚ udzielił kredytów i pożyczek w kwocie 929 mln zł, czyli o 63 proc. więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku – dodaje Wojciech Hann.

Zarząd banku finalizuje prace nad nową strategią, która wzmocni model biznesowy związany ze specjalizacją w ekologii i będzie podkreślać rolę BOŚ w finansowaniu zielonej transformacji i projektów służących ochronie środowiska naturalnego. W I kwartale BOŚ kontynuował ponadto prace związane z transformację cyfrową, uruchamiając nowe usługi i funkcjonalności w bankowości elektronicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA