fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

120 mln euro dla Lidla i Kauflanda z EBOR

Bloomberg
120 mln euro dla Lidla i Kauflanda. To jedna z ostatnich pożyczek, które firmom przyznał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, którego Polska jest współzałożycielem i udziałowcem. Poza EBOR-em działa jest jeszcze Europejski Bank Inwestycyjny, który jest już instytucją stricte unijną. Kto i kiedy może liczyć na ich pomoc?

O pożyczkach od międzynarodowych banków dla niemieckiej sieci Grupy Schwarz było też głośno kilka lat temu. W 2018 roku Kaufland otrzymał od EBI 100 mln euro pożyczki na inwestycje w naszym kraju. Z kolei w 2016 temu EBOR pożyczył tej samej firmie również 100 mln euro na rozwój w Polsce.

Jesienią 2018 roku interpelację w tej sprawie złożył Jarosław Sachajko, ówczesny poseł Kukiz'15. Napisał, że „zamiast inwestować w utrzymanie lokalnego handlu, kosztem rodzimych przedsiębiorców dostarcza się wszelkich narzędzi do rozwoju zagranicznym konglomeratom”.

Poseł poprosił Ministerstwo Finansów o wyjaśnienia w tej sprawie. Resort stwierdził jednak, że polscy przedsiębiorcy wcale nie są traktowani w EBI czy EBOR gorzej od zagranicznych.

MF odpowiedziało, że również EBOR "w jednakowy sposób traktuje wszystkich potencjalnych beneficjentów swojego finansowania, niezależnie od kraju pochodzenia".

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA