fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Niemcy łowią chętnego na mBank. Duży odzew

Bloomberg
Commerzbank rozesłał dokumenty dotyczące mBanku potencjalnym kupcom. Zdaniem niemieckiej grupy finansowej zainteresowanie jest duże.

Commerzbank, mający 69,3 proc. akcji mBanku wartych 11 mld zł, wysłał tzw. teaser, czyli zestaw dokumentów na temat wystawionego na sprzedaż banku, potencjalnym kupującym – poinformował Stephan Engels, dyrektor finansowy niemieckiej grupy finansowej. Z naszych informacji wynika, że teasery dostały największe polskie banki, ale nie ma w nich szczegółowych informacji dotyczących tego co dokładnie wystawione jest na sprzedaż. Wbrew pozorom to istotne pytanie, bo mBank ma spory portfel hipotek walutowych (17 mld zł, stanowią 16 proc. kredytów ogółem) i zgodnie z wymogami Komisji Nadzoru Finansowego, ale też aby przyciągnąć kupujących, będzie on wydzielony z mBanku. Na sprzedaż trafi więc „czysty” mBank, bez hipotek walutowych, i kluczowe pytanie brzmi ile kapitału zostanie do niego alokowanego. – Trudno powiedzieć czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący hipotek frankowych robi istotną prawną różnicę – odpowiedział Engels.

Czytaj także: Stypułkowski: lepiej, aby kupującym był ktoś spoza Polski

Franki są kulą u nogi mBanku. Ale bez nich będzie łakomym kąskiem. To czwarty co do wielkości bank w Polsce, cieszący się dobrą reputacją, marką, mający nowoczesne rozwiązania technologiczne i atrakcyjnych klientów. - Jest duże zainteresowanie. Zarówno z Polski jak i spoza – dodał dzisiaj Engels. Już podczas poprzedniej konferencji z końca września, która towarzyszyła przedstawieniu przez Commerzbank nowej strategii (właśnie wtedy zapadła decyzja o sprzedaży mBanku), mówił o dużym zainteresowaniu. - Biorąc pod uwagę zawartość skrzynek pocztowych moich kolegów, trudno odnieść wrażenie, że zainteresowanie tym atrakcyjnym aktywem jest małe – mówił wtedy Engels.

Czytaj także: #RZECZoBIZNESIE: Wojciech Kostrzewa: mBank jest szalenie atrakcyjnym kąskiem

Dodał wtedy, że chciałby, aby mBank bez franków uzyskał podobną wycenę wskaźnikową jak ING Bank Śląski, którego wskaźnik cena/wartość księgowa (C/WK) oscyluje wokół 1,7-1,8. Jednak to najbardziej rentowny bank w Polsce z ROE oscylującym wokół 12,5 proc., więc premia może być uzasadniona. Zdaniem analityków mBank bez franków aż tak rentowny by nie był, ale na pewno miałby ROE ponad 10 proc., więc C/WK może zbliżyć się w okolice ponad 1,5.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA