fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Plan C dla Idea Banku?

materiały prasowe
- Jako nadzorca rynku finansowego musimy rozważać wszystkie potencjalne możliwości i scenariusze. Podstawowym jest jednak znalezienie rozwiązania rynkowego - mówi Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

- Idea zmaga się z bardzo niskimi współczynnikami kapitałowymi, niższymi od wymaganych regulacjami. Bank poszukuje inwestora finansowego i rozważa połączenie z Getin Noblem. Oczekujemy od zarządu Idei scenariusza alternatywnego, który byłby realizowany, gdyby z jakiegokolwiek powodu nie udało się pozyskać inwestora – powiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, w poniedziałkowej rozmowie z Poland In, anglojęzycznym kanale internetowym Telewizji Polskiej.

Jastrzębski dodał, że taka transakcja, czyli fuzja banków i podwyższenie kapitału, to skomplikowany proces, wymagający wielu działań korporacyjnych i zgód regulatorów. – Jego powodzenie w ograniczonym stopniu zależy od samego zarządu Idea Banku, wpływają na niego czynniki zewnętrzne i to jak zareagują inwestorzy.  Dlatego i biorąc pod uwagę pozycję kapitałową Idea Banku oczekujemy przedstawienia realnego i wiarygodnego planu B, którego realizacja umożliwi powrót Idei o wymaganych współczynników kapitałowych – wyjaśnił Jastrzębski.

Prowadzący zapytał o plan C dla Idea Banku. - Jako nadzorca rynku finansowego musimy rozważać wszystkie potencjalne możliwości i scenariusze. Jednak kluczowym i podstawowym dla nas założeniem jest rozwiązanie rynkowe, czyli transakcję prywatną czy też poprawę sytuacji działaniem zarządu banku. Będziemy go wspomagać w realizacji planów zmierzających do odbudowy wskaźników wypłacalności – odparł szef KNF.

Dziennikarz Poland In zapytał czy możliwa jest sprzedaż Idea Banku za 1 euro. Nawiązał w ten sposób do sławetnego „planu Zdzisława”, o którego istnieniu informował Marek Chrzanowski, ówczesny przewodniczący KNF, Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza Getin Noble i Idea Banku. Biznesmen potajemnie nagrał w marcu 2018 r. tę rozmowę i kilka miesięcy później opublikowała ją „Gazeta Wyborcza” i „Financial Times”. Wtedy jednak wtedy chodziło o wymuszone przez państwo przejęcie za 1 zł Getin Noble Banku w ramach przyjętego w polskim prawie mechanizmu resolution, czyli przymusowej restrukturyzacji banków (w Polsce organem odpowiadającym za ten proces jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

- To duże uproszczenie komentarzy medialnych z końca ubiegłego roku – odparł na pytanie Jastrzębski. – Działamy w określonych ramach prawnych, zgodnie z którymi możliwe są różne rozwiązania w sytuacji, gdy bank nie będzie spełniał wymogów kapitałowych – zaznaczył.

Idea Bank ujawnił trzy tygodnie temu raport za 2018 r., w którym wykazał blisko 1,9 mld zł straty netto będącej efektem odpisów i rezerw. W efekcie ucierpiały kapitały i współczynnik kapitału Tier 1 spadł do zaledwie 1,35 proc. (wymóg to 10,88 proc.) a TCR do 2,74 proc. (wymóg 12,88 proc.). Kilka dni temu KNF wprowadziła do banku kuratora. Zapytany dlaczego kuratorem został BFG, mimo że w innych przypadkach były to pojedyncze osoby odpowiedział, że te wcześniejsze sprawy dotyczyły banków spółdzielczych, działających na mniejszą skalę niż spory bank komercyjny notowany na GPW, jakim jest Idea. – Wybraliśmy BFG także ze względu na największe kompetencje, umiejętności i zasoby tej instytucji. Chcemy, aby udzieliła jak największego wsparcia zarządowi Idea Banku w przygotowaniu i wdrożeniu planu naprawy, którymi BFG zajmuje się na co dzień – podkreślił Jastrzębski.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA