fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Architektura

Helmut Jahn odebrał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy za Cosmopolitan Twarda 4

Fotorzepa/Monika Kuc
20 czerwca Helmut Jahn, światowej sławy architekt, odebrał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy za projekt Cosmopolitan Twarda 4 w centrum stolicy.

Otrzymał ją za najlepszy budynek mieszkalny. Helmut Jahn, odbierając ją na 42 piętrze Cosmopolitanu, skąd roztacza się panoramiczny widok na całe miasto, mówił: - Budynek ten jest naszym wkładem w życie miasta i jego mieszkańców. Odnieśliśmy sukces, bo daliśmy Warszawie to, czego najbardziej potrzebuje. Powstał charakterystyczny obiekt, który ożywił miasto. Projektując go, uwzględnialiśmy bliskość Pałacu Kultury i architekturę otoczenia.

Projekt Cosmopolitan to pierwsze i jedyne dzieło Helmuta Jahna w Polsce. 44-piętrowy smukły wieżowiec o wysokości 160 m nie przytłacza ogromem, a jednocześnie wnosi powiew nowoczesności.

- Dzisiejszy krajobraz Warszawy diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. Dzisiaj nikt nie ma już wątpliwości, że to dynamiczna, tętniąca życiem europejska stolica, która swoją ofertą dla mieszkańców i biznesu skutecznie konkuruje z innymi metropoliami. Cieszymy się, że uznani architekci mają osobisty wkład w rozwój naszego miasta.  -  dodał z kolei Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Helmut Jahn jest twórca ponad stu znakomitych obiektów na całym świecie, m. in. Sony Center w Berlinie, Higlight Munich Buisness Towers, State of Illionois Center w Chicago, One Liberty Place w Filadelfii, Wieży Targowej we Frankfurcie, Wież w Las Vegas, lotniska w Kolonii i Bangkoku, biblioteki uniwersyteckiej  w Chicago, Post Tower w Bonn, Centrum Finansowego w Szanghaju.

Uroczystości w Warszawie towarzyszył wykład Helmuta Jahna, podczas którego architekt prezentował najgłośniejsze obiekty i przypominał, że międzynarodową karierę rozpoczął w połowie lat 60., kiedy wyjechał z Niemiec do Stanów Zjednoczonych, by tam kontynuować studia w Illinois Institute of Technology w Chicago. Fascynowały go zarówno drapacze chmur, jak i niskie obiekty: lotniska czy dworce kolejowe. W swoich projektach zawsze stara się zrobić coś nowego. Jak twierdzi szczególnie w Niemczech, do których z racji pochodzenia wraca z sentymentem, udawało mu się projektować budynki niemożliwe do stworzenia w innych krajach.

21 czerwca Helmut Jahn spotka się jeszcze w Cosmopolitanie w Warszawie ze studentami i  wybraną grupą osób – zwycięzcami konkursu na Facebooku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA