fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Izrael: Pieczęć króla sprzed prawie 3000 lat

Okrągła, gliniana pieczęć ma centymetr średnicy
materiały prasowe
Izraelscy archeolodzy odkopali pięć lat temu w starej części Jerozolimy mały zabytkowy przedmiot. Nie potrafili wtedy określić jego przeznaczenia. Przekazali go konserwatorom do oczyszczenia. Ponieważ mieli pilniejsze zadania, przedmiot leżał i czekał na swoją kolej. Aż wreszcie się doczekał.

Okazało się, że jest to pieczęć z VIII wieku przed Chrystusem. Widnieje na niej króla Judei Ezechiasza, syna Achaza. Okrągła, gliniana pieczęć ma jeden centymetr średnicy. Na jej rewersie odbiły się „włókna" co sugeruje, że była ona przytwierdzona do zwoju papirusu. A to z kolei pozwala przypuszczać, że zwój papirusu był dokumentem sygnowanym przez samego króla.

- Nie mieliśmy racji zwlekając tak długo z konserwacją tego przedmiotu – wyjaśnia dr Eilat Mazar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, która kierowała wykopaliskami.

Na pieczęci widnieją motywy w stylu egipskim, tarcza słoneczna ze skrzydłami oraz ankh – hieroglif oznaczający życie.

Ezechiasz był królem Judei w latach 716 – 687 przed Chrystusem. Ufortyfikował Jerozolimę i doprowadził do niej wodę pitna kanałem, który archeolodzy odkryli już w XIX stuleciu.

-afp

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA