fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Nowe zasady naboru na aplikacje: sędziowską i prokuratorską w KSSiP

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Od 2016 r. prosto po studiach można już zdawać na aplikacje specjalistyczne: sędziowską i prokuratorską.

Właśnie wchodzi w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości, które ustala nowe zasady naboru na aplikacje w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Od teraz absolwent wydziału prawa oprócz aplikacji adwokackiej lub radcowskiej ma do wyboru aplikacje sędziowską i prokuratorską w Krakowie.

To pierwszy rok, kiedy znika aplikacja ogólna, która do tej pory była wstępem (pierwszym etapem) do aplikacji specjalistycznych. Na te dostawali się bowiem tylko najlepsi aplikanci ogólni.

Kandydat na sędziego i prokuratora musi mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, czystą kartotekę karną, tytuł magistra prawa i zdrowie, które pozwala na zostanie aplikantem. Sam nabór kandydatów podzielono na dwa etapy. Pierwszy to test. Trwa 180 minut, liczonych od momentu ogłoszenia rozpoczęcia przez przewodniczącego komisji. Składa się ze 150 pytań. Każde zawiera cztery możliwe propozycje odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa.

Drugi etap to praca pisemna, która polega na rozwiązywaniu kazusów. Ta część egzaminu trwa 180 minut. O kolejności na liście kwalifikacyjnej zdecyduje suma punktów z obu etapów. Nauka na aplikacjach potrwa 36 miesięcy. Każdy aplikant dostanie patrona-koordynatora. Na zjazdy do Krakowa przyjedzie raz lub dwa razy na kwartał, resztę praktyk odbędzie w swoim sądzie.

Aplikanci otrzymają stypendium, dziś 3,8 tys. zł miesięcznie. Po trzech latach oraz zaliczeniu sprawdzianów i praktyk czeka ich egzamin zawodowy. Aplikant sędziowski zostanie zatrudniony w sądzie okręgowym. Prezes sądu wyznaczy mu patrona każdej z praktyk.

podstawa prawna: rozporządzenie z 17 grudnia 2015 r. DzU z 7 stycznia 2016 r., poz. 20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA