fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Afera taśmowa

Kukiz: A może Rosjanie mają taśmy obciążające Morawieckiego?

tv.rp.pl
- Taśm jest ok. setki, to są setki godzin rozmów, to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Nie ma gwarancji, że te taśmy nie są w dyspozycji obcych służb, które mogą szantażować polityków - tak Paweł Kukiz w programie #RZECZoPOLITYCE uzasadniał wniosek Kukiz'15 o powołanie komisji śledczej ws. tzw. afery taśmowej.

Kukiz przekonywał, że w związku z ujawnionym przez Onet nagraniem nielegalnie zarejestrowanej rozmowy z udziałem Mateusza Morawieckiego z 2013 roku (Morawiecki był wówczas prezesem BZ WBK), w czasie której Morawiecki m.in. rozmawiał o jakiejś formie pomocy finansowej dla byłego ministra skarbu Aleksandra Grada, a także o pomocy w znalezieniu pracy synowi Ryszarda Czarneckiego, polityka PiS, Morawiecki powinien odejść ze stanowiska premiera. 

Czytaj także:

Czy PiS poprze wniosek o komisję ws. afery taśmowej

- Premier nie jest osobą transparentną, bo jeśli się pod stołem załatwia jakieś podwyżki (w przypadku syna Czarneckiego - red.), czy wręcz łapówki (to nawiązanie do fragmentu rozmowy na temat Grada i sugestii, by przekazać mu jednorazowo pewną sumę pieniędzy - red.), to człowiek o takiej etyce nie powinien reprezentować narodu polskiego - stwierdził Kukiz.

 

Na uwagę, że Morawiecki był wówczas prezesem prywatnego banku, Kukiz odparł, że "każdy bank podlega nadzorowi finansowemu". - Nie może sobie prezes banku dysponować pieniędzmi banku bez wiedzy akcjonariuszy - dodał zwracając uwagę, że bank dysponuje pieniędzmi klientów.

Kukiz'15 domaga się powołania komisji śledczej ws. afery taśmowej. Kukiz przypomniał, że PiS w 2014 roku chciał takiej komisji. - A w tej chwili cisza - dodał.

Pytany o prorosyjskie poglądy Kornela Morawieckiego, ojca premiera, Kukiz odparł, że "rodzina Morawieckich jest problemem dla Polski".

Na uwagę, że to on wprowadził Morawieckiego do Sejmu (Kornel Morawiecki wszedł do Sejmu z list Kukiz'15), Kukiz odparł, że wówczas fakt, iż Kornel Morawiecki wszedł do parlamentu chwaliły wszystkie media. Dodał też, że nie znał prorosyjskich poglądów ojca obecnego premiera.

Kukiz zastanawiał się też, czy szereg ostatnich prorosyjskich wypowiedzi Kornela Morawieckiego nie wynika z tego, że "może służby specjalne związane z Rosją mają taśmy, które obciążają jego syna". Dlatego, jak dodał, konieczne jest powołanie komisji śledczej w tej sprawie.

Lider Kukiz'15 przedstawił też swój pomysł na reformę sądownictwa. Polityk mówił, że chciałby, aby KRS był wybierany w wyborach powszechnych - obywatele wybieraliby spośród kandydatów zgłoszonych przez polityków, prawników i grup obywatelskich. - A cały wymiar sprawiedliwości oparty na sędziach pokoju - prawnikach wybieranych bezpośrednio w swoich gminach przez obywateli do rozstrzygania najprostszych spraw cywilnych i karnych. Tyle że taka reforma trwa kilkanaście lat, a co przyjdzie nowa partia tym każda z nich chce sądy mieć dla siebie. Dlatego bardzo trudno będzie taką reformę bez zmiany ordynacji zrealizować (na jednomandatową - red.) - przyznał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA