fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

TK: konstytucyjne zasady ustalania adwokackich stawek minimalnych

Adobe Stock
Uzależniając wysokość stawek adwokackich i radcowskich od wartości sporu, minister sprawiedliwości nie przekroczył delegacji.

To sedno wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z rozporządzeniami ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie (oraz radcowskie) tzw. minimalna taksa w sprawie o mniej niż 500 zł wynosi 120 zł, a przy sporze o wartości od 5 do 10 tys. zł – 2,4 tys. zł. Co ważne, sąd zasądza zwrot kosztów procesu na wydatek na prawnika (właśnie w ramach tej taksy) wygrywającej stronie i jeśli nie wystarczy ona na honorarium, to klient musi dopłacać z własnej kieszeni.

O stwierdzenie niekonstytucyjności tych przepisów wystąpił do TK rzecznik praw obywatelskich (jeszcze Irena Lipowicz). Wprawdzie zaskarżył poprzednie rozporządzenia, ale mają one wciąż zastosowanie do niezakończonych spraw. Co ważniejsze, te same zasady zawierają obecne przepisy.

Rzecznik zarzucił, że nie ma prostej zależności między wartością sprawy a jej skomplikowaniem oraz nakładem pracy adwokata (radcy); sprawa o niewielkie pieniądze bywa nieraz bardziej skomplikowana niż ta o duże sumy.

Trybunał uznał jednak, że minister, uzależniając wysokość stawki od wartości przedmiotu sprawy, nie wykracza poza upoważnienie ustawowe w obu ustawach korporacyjnych oraz wskazane w art. 92 ust. 1 konstytucji zasady wydawania aktów wykonawczych. Wytyczne z tych aktów pozwalają mu wprowadzić dodatkowe kryteria, w szczególności wartość sporu. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA