fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Ruszyła Społeczna Komisja Kodyfikacyjna środowisk prawniczych

Od lewej: Krystian Markiewicz, Wojciech Popiołek, Jacek Trela, Maciej Bobrowicz
Naczelna Rada Adwokacka
Propozycje legislacyjne dotyczące sędziów handlowych mają być pierwszym efektem prac Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, która zebrała się po raz pierwszy w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie.

O powołaniu Komisji Kodyfikacyjnej, reprezentującej różne zawody prawnicze, postanowił Kongres Prawników Polskich, który odbył się 20 maja 2017 roku w Katowicach.  Jej zadaniem ma być opracowanie i przekazanie podmiotom posiadającym inicjatywę ustawodawczą konkretnych projektów ustaw lub nowelizacji w sprawach będących tematem Kongresu.

Komisję powołano 2 listopada. 13 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie. Otworzyli je prof. dr hab. Wojciech Popiołek, przewodniczący SKK, Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Krystian Markiewicz i prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia". Ustalono harmonogram i priorytety prac.

Prof. Wojciech Popiołek zapowiedział, że pierwsze efekty pracy Komisji poznamy z początkiem przyszłego roku. Będą to propozycje legislacyjne dotyczące sędziów handlowych.

- W kolejnych miesiącach przedmiotem prac Komisji natomiast będą założenia dotyczące mediacji, rozwiązania dotyczące kompetencji sądów, a także propozycje na temat obniżenia kosztów sądowych oraz projekty związane z procedurą, biegłymi sądowymi i doręczaniem pism sądowych – mówił o najbliższych planach Komisji prof. Popiołek.

Podczas  briefingu prasowego prof. Wojciech Popiołek mówił o swojej roli jako przewodniczącego, którą jest organizowanie i koordynowanie prac Komisji, która gromadzi cztery środowiska prawnicze: adwokatów, radców prawnych, sędziów i nauczycieli akademickich – w sumie w skład Komisji obecnie wchodzi 15 osób. To ich zadaniem będzie opracowywanie projektów legislacyjnych  m.in. w sprawie wysokości opłat sądowych, udziału obywateli w wymiarze sprawiedliwości, czyli powoływaniu ławników, w sprawie wyspecjalizowanych sędziów, a także mediacji.

Maciej Bobrowicz powiedział, że Komisja przyjęła możliwość powoływania zespołów problemowych, do których będą zapraszani również eksperci nie będący członkami samorządów zawodowych.

Jacek Trela zwrócił uwagę, że celem Komisji nie jest opiniowanie istniejących projektów legislacyjnych. Zajmują się tym poszczególne środowiska prawnicze. Adwokatura, czy radcy prawni przedstawiają swoje opinie na bieżąco, prezentując je publicznie, także na forum Parlamentu. Tak jest w przypadku ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej, a także w przypadku projektowanych zmian w ordynacji wyborczej. Są one mocno powiązane z prawami obywatelskimi, prawem wyborczym, czy prawami człowieka.

Sędzia Krystian Markiewicz mówił, że obecnie jesteśmy świadkami psucia prawa, rozbijania struktur ustrojowych. Dlatego niezależne środowiska powinny podjąć pracę nad propozycjami ustaw, nawet jeśli dziś nie mają one szans na trafienie pod obrady Sejmu. Jednak Społeczna Komisja Kodyfikacyjna nie jest powołana na krótki czas, cierpliwie można poczekać na chwilę, kiedy będzie można wyjąć z szuflady projekty z propozycjami naprawy tego, co zostało zepsute.

Pierwsze efekty pracy Komisji poznamy z początkiem przyszłego roku. Będą to propozycje legislacyjne dotyczące sędziów handlowych - zapowiedział przewodniczący SKK.

– W kolejnych miesiącach przedmiotem prac Komisji będą założenia dotyczące mediacji, rozwiązania dotyczące kompetencji sądów, a także propozycje na temat obniżenia kosztów sądowych oraz projekty związane z procedurą, biegłymi sądowymi i doręczaniem pism sądowych – mówił prof. Popiołek.

Społeczna Komisja Kodyfikacyjna ma już swoją stronę internetową www.komisjakodyfikacyjna.pl. Będą tam publikowane efekty prac oraz aktualne informacje związane z jej działalnością.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA